28 Հունիս 2016 - 11:06 AMT
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը օգտակար է համարում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի միջնորդությամբ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպումները, որոնք նպաստում են լարվածության թուլացմանը մի հակամարտությունում, որը շարունակում է տասնյակ կյանքեր խլել, հայտնում է Reuters-ը:
«Եռակողմ ձևաչափով հանդիպումները դրական դեր են կատարում»,-ասել է Հայաստանի նախագահը Reuters-ին տված հարվազրույցում:
Սանկտ Պետերբուրգում հունիսի 20-ին տեղի է ունեցել ՀՀ, ՌԴ և ԱՀ նախագահներ Սերժ Սարգսյանի, Վլադիմիր Պուտինի ու Իլհամ Ալիևի եռակողմ հանդիպումը: Դրա արդյունքներով կողմերն ընդունել են հայտարարություն, որում, մասնավորապես, նշվում է.«ՀՀ և ԱՀ նախագահները հաստատեցին ղարաբաղյան հակամարտության գոտում իրավիճակի կայունացմանն ուղղված մայիսի 16-ին Վիենայում տեղի ունեցած վեհաժողովի պայմանավորվածությունների կատարումը: Այդ նպատակով, նրանք, մասնավորապես, պայմանավորվել են ավելացնել միջազգային դիտորդների քանակը հակամարտության գոտում: Նրանք գոհունակություն արտահայտեցին շփման գծում վերջին ժամանակաշրջանում հրադադարի ռեժիմի պահպանման կապակցությամբ»:
«Անշուշտ, իրավիճակը հակամարտության գոտում շատ ավելի հանգիստ է, քան 3 ամիս, 5, 6 ամիս և նույնիսկ 1 տարի առաջ: Երբեմն ադրբեջանական կողմը կրակում է, սակայն հիմնականում փոքր տրամաչափի զինատեսակներից»,-ասել է ՀՀ նախագահը:
Նա նշել է նաև, որ Ռուսաստանում կողմերը պայմանավորվել են ամրապնդել հրադադարի ռեժիմի պահպանման դիտարկումը, շփման գծում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմ մշակել և ավելացնել ԵԱՀԿ դիտորդների քանակը:
«Սանկտ Պետերբուրգում մենք նաև պայմանավորվել ենք, որ եռաչափ ձևաչափով հանդիպումները կշարունակվեն և կշարունակվի ԵԱՀԿ հովանու ներքո բանակցային գործընթացը»,-ասել է Սարգսյանը:
ՀՀ նախագահը սեփական քաղաքական կարիերան կապել է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հետ: «5 ամիս առաջ քչերը կարող էին ենթադրել, որ Դևիդ Քեմերոնը հրաժարական կտա»,-հիշեցրել է Սարգսյանը ԵՄ-ից դուրս գալու բրիտանացիների որոշման հետևանքներից մեկի մասին:
«Սպասենք, տեսնենք ինչպես կզարգանան իրադարձությունները»,-ասել է ՀՀ նախագահը:
Ընթերցեք նաև. ՀՀ նախագահ. Մարդիկ դժվար են ընկալում՝ ինչպես փոխզիջումների գնալ երկրի հետ, որը խախտեց իր պարտավորությունները

28 Июнь 2016 - 10:09 AMT
Президент Армении Серж Саргсян увязал с урегулированием нагорно-карабахского вопроса собственную политическую карьеру.
«Пять месяцев тому назад мало кто мог предположить, что Дэвид Камерон подаст в отставку», – напомнил Саргсян об одном из последствий решения британцев выйти из Евросоюза, передает Reuters.
Саргсян назвал встречи с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым при посредничестве российского лидера Владимира Путина полезными и помогающими разрядке напряженности в застарелом конфликте, продолжающем уносить десятки жизней.
«Встречи в трехстороннем формате играют позитивную роль», – сказал президент Армении в интервью изданию.
«Конечно, ситуация в зоне конфликта сейчас намного спокойнее, чем 3 месяца, 5 месяцев, 6 месяцев тому назад, и даже год тому назад. Иногда азербайджанская сторона стреляет, но в основном из малокалиберного оружия»,- сказал Саргсян.
Он также отметил, что в России стороны договорились усилить наблюдение за режимом прекращения огня, разработать механизм расследования инцидентов в зоне конфликта и увеличить группу наблюдателей под эгидой ОБСЕ.
«Мы также договорились в Санкт-Петербурге, что эти встречи в трехстороннем формате будут продолжены, и будет продолжение переговорного процесса под эгидой ОБСЕ», – сказал Саргсян.
«Подождем и посмотрим, как будут разворачиваться события»,- заключил президент Армении.
Читайте также:Саргсян: Люди не понимают, как идти на компромисс со страной, не выполняющей свои обязательства