Դորտմունդի «Բորուսիայի» գործադիր տնօրեն Հանս-Իոահիմ Վատցկեն կրկին հավաստիացրել է, որ ակումբի ու Հայաստանի հավաքականի կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանի տրանսֆերի հարցը կլուծվի մինչև հունիսի վերջ-հուլիսի առաջին օրեր:
«Իրավիճակը փոխվել է, «Մանչեսթեր Յունայթեդն» այժմ շատ ավելի լավ առաջարկ է անում: Նման իրավիճակներում անհրաժեշտ է հաշվի առնել բազմաթիվ հանգամանքներ՝ որոշում կայացնելուց առաջ», – նշել է նա, հաղորդում էThe Guardian պարբերականը:
Ըստ ոչ պաշտոնական տեղեկությունների, մանկունիանցիներն ավելի վաղ Մխիթարյանի համար 30 մլն ֆունթ՝ մոտ 37 մլն եվրո էին առաջարկում:
Հայ ֆուտբոլիստը դեռևս 1 տարի պիտի խաղա Դորթմունդում: «Բորուսիան»,` հաշտվելով Մխիթարյանին կորցնելու հեռանկարի հետ, որպես նրան փոխարինող է դիտարկում Կարիմ Բելարաբիին՝ «Լեվերկուզենից», «Ռեննից» Օսման Դեմբելեին կամ Անդրե Շյուրլեին՝ «Վոլֆսբուրգից»:
Ավելի վաղ Մխիթարյանի գործակալ Մինո Ռայոլան ասել է, որ «Բորուսիան» խոստացել էր Մխիթարյանին, որ 2016-ի ամռանը նա կարող է հեանալ թիմից: «Սակայն, նրանք, կարծես, վախեցան երկրպագուներից և հանկարծ սկսեցին ասել, թե Մխիթարյանը պետք է ակումբում մնա մինչև պայմանագրի ավարտը: Դա շատ վատ որոշում է… Մխիթարյանը ցանկանում է «Մանչեսթեր Յունայթեդ» տեղափոխվել` սա նրա համար եզակի շանս է»,-ասել է Ռայոլան: «Բորուսիայի» հետ Մխիթարյանի պայմանագիրը սպառվում է 2017-ին:

Коммерческий директор «Боруссии» Ханс-Иоахим Вацке вновь подтвердил, что решение о будущем полузащитника сборной Армении Генриха Мхитаряна в клубе будет принято до конца июня или в первые дни июля.
«Ситуация изменилась, «Манчестер Юнайтед» сейчас предлагает больше за Мхитаряна. В таких обстоятельствах необходимо учитывать много разных факторов до того, как принимать окончательное решение»,- отметил он, передает The Guardian.
Ранее стало известно, что за Мхитаряна Красные Дьяволы готовы заплатить 30 млн фунтов или 37 млн евро.
На замену Мхитаряну «Боруссия» планирует приобрести Андре Шюррле из «Вольфсбурга» или полузащитника «Байера» Карима Бельараби.
Контракт полузащитника сборной Армении с дортмундцами заканчивается летом 2017 года. «Боруссия», несмотря на заявления о нежелании расставаться с Мхитаряном, уже согласилась с предложением «МЮ» и смирилась с мысльо о потере 27-летнего футболиста.