30 Հունիս 2016 - 15:07 AMT
Ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի տարբեր հատվածներում հակառակորդը պարբերաբար հրաձգային զինատեսակներից սկսել է խախտել հրադադարի պահպանման ռեժիմը՝ թիրախ ընտրելով սահմանին մերձակա գյուղատնտեսական նշանակության տարածքներում աշխատանքներ իրականացնող քաղաքացիական անձանց:
Մասնավորապես, հունիսի 30-ին` ժամը 14:10-ի սահմաններում, նման միջադեպ է արձանագրվել Թալիշ գյուղի մերձակա տարածքում հացահատիկային մշակաբույսերի բերքահավաքի ժամանակ, որի արդյունքում, բարեբախտաբար, տուժածներ չեն եղել:
ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը կոչ է անում ադրբեջանական կողմին հրաժարվել իր սադրիչ գործողություններից և չթիրախավորել գյուղատնտեսական աշխատանքներին ընդգրկված խաղաղ բնակչությանը, այլապես ստեղծված իրավիճակի հետևանքների ողջ պատասխանատվությունը կրելու է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը:
Հունիսի 29-ի լույս 30-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում պահպանվել է հարաբերական հանգիստ իրադրություն: Հակառակորդը հրադադարի ռեժիմը խախտել է հրաձգային զինատեսակներից` արձակելով անկանոն բնույթի կրակոցներ: ՊԲ առաջապահ զորամասերը ձեռնպահ են մնացել հակառակորդի սադրիչ գործողություններին պատասխանելուց և շարունակել վստահորեն իրականացնել մարտական ծառայություն:

Азербайджанская сторона 30 июня периодически нарушала режим прекращения огня, ведя обстрел различных участков линии соприкосновения карабахско-азербайджанских ВС из артиллерийского оружия. В качестве цели азербайджанцы выбрали гражданских лиц, производящих работы на прилегающих к границе участках сельскохозяственного значения.
В частности, в 14:10 по ереванскому времени подобный инцидент был зафиксированво время уборки зерновых культур близ села Талиш, в результате чего, к счастью, никто не пострадал.
Министерство обороны НКР призывает азербайджанскую сторону отказаться от провокационных действий и не избирать в качестве цели мирных граждан, работающих на участках сельскохозяственного значения, в противном случае полную ответственность за последствия создавшейся ситуации будет нести военно-политическое руководство Азербайджана.
В ночь на 30 июня на линии соприкосновения карабахско-азербайджанских ВС сохарнялась относительно спокойная оперативная обстановка. Азербайджанская сторона нарушила режим прекращения огня, ведя беспорядочные обстрелы в направлении армянских позиций из стрелкового оружия различного калибра.Армия обороны Нагорно-Карабахской Республики воздержалась от ответных действий и продолжает контролировать ситуацию на передовой, уверенно исполняя военную службу.