1 Հուլիս 2016 - 06:36 AMT
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները մտադիր են առաջիկայում կազմակերպել Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի և Իլհամ Ալիևի հանդիպումը: Այդ մասին հայտարարել է ԵԱՀԿ ՄԽ ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը:
«Չնայած, որ չկա նախագահների հանդիպման որոշակի ժամկետ, լինելով համանախագահներ, ԱՄՆ-ն, Ռուսաստանն ու Ֆրանսիան մտադիր են առաջիկայում նման հանդիպում կազմակերպել»,-ասել է Ուորլիքը, հայտնում է ԱՊԱ գործակալությունը:
Ավելի վաղ Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովը հայտարարել էր, որ ադրբեջանական կողմը դեմ չէ Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի և Իլհամ Ալիևի նոր հանդիպմանը Փարիզում:
Փարիզը պատրաստ է հարթակ տրամադրել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ նոր բանակցությունների համար: Այդ մասին հայտարարել է Ֆրանսիայի արտգործնախարար Ժան Մարկ Էյրոն Փարիզում իր ռուս գործընկեր Սերգեյ Լավրովի հետ հանդիպումից հետո:
«Մենք նաև քննարկել ենք իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում: Սերգեյ Լավրովը մեզ տեղեկացրել է Սանկտ Պետերբուրգում Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Հայաստանի ու Ադրբեջանի իր գործընկերների միջև կայացած բանակցությունների արդյունքների մասին: Ես հիշեցրել եմ, որ մենք պատրաստ ենք հարթակ տրամադրել Փարիզում նոր քննարկումների համար»,- ասել է Էյրոն:

30 Июнь 2016 - 18:35 AMT
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ намерены в скором времени организовать встречу президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева. Об этом заявил американский сопредседатель МГ ОБСЕ Джеймс Уорлик.
«Несмотря на то, что нет определенной даты новой встречи президентов, будучи сопредседателями, США, Россия и Франция намерены организовать встречу в скором времени», – сказал Уорлик, сообщает АПА.
Ранее министр иностранных дел Азербайджана Эльмар Мамедъяров заявил, что Азербайджанская сторона не против новой встречи президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева в Париже.
«Мы также обсудили ситуацию в Нагорном Карабахе. Сергей Лавров информировал меня об итогах переговоров в Санкт-Петербурге между президентом России Владимиром Путиным и его коллегами из Армении и Азербайджана. Я напомнил, что мы готовы предоставить площадку для новых обсуждений в Париже», — сказал Эйро.