ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի ընդլայնման աշխատանքները ճշգրտման փուլում են: Այս մասին հայտարարել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը, հայտնում է Tert.am-ը:
Կասպրշիկը նշել է, որ ժամկետներ հայտնել չի կարող:
Վիենայում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերով տեղի ունեցած Սերժ Սարգսյան-Իլհամ Ալիև հանդիպման արդյունքում ձեռք բերվեց պայմանավորվածություն, ըստ որի՝ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմն ընդլայնվելու է:
«Թիմի ընդլայնման հարցը ճշգրտման փուլում է: Թիմը կընդլայնվի երբ լինեն ճշգրտումները, իսկ ճշգրտումները դեռ ընթացքի մեջ են»,-ասել է Կասպրշիկը:
«Չեմ կարծում, որ շատ ժամանակ կպահանջի… Կախված է դետալներից»,-հավելել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչը:
Ավելի վաղ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը, Ջեյմս Ուորլիքն ու Պիեռ Անդրիոն Հայաստանին և Ադրբեջանին կոչ էին արել հարգել իրենց պայմանավորվածությունները, որ տեղ են գտել մայիսի 16-ին Վիեննայի և հունիսի 20-ին Սանկտ Պետերբուրգի գագաթնաժողովների հայտարարություններում:
«Կոչ ենք անում Հայաստանին և Ադրբեջանին վերացնել բոլոր առկա խոչընդոտները՝ ԵԱՀԿ գործող նախագահ, դեսպան Անջեյ Կասպրշիկի գրասենյակի լիազորությունները ընդլայնելու համար: Մենք նաև բանակցություններում առաջընթացի և ԵԱՀԿ հետաքննական մեխանզիմ ստեղծելու առաջարկի վերաբերյալ առաջընթացի կոչ ենք հնչեցնում»,- ասված է համանախագաների հունիսի 24-ին տարածած հայտարարությունում:
Մինչև այդ, սակայն, Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավար, արտաքին կապերի բաժնի պետ Նովրուզ Մամեդովը, մեկնաբանելով համանախագահների հայտարարությունը ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի լիազորությունների ընդլայնման վերաբերյալ, հայտարարել էր, որ Անջեյ Կասպրշիկի լիազորություններում զգալի փոփոխություններ լինել չեն կարող: Դրանից մի քանի օր անց, սակայն, նա մտափոխվել ու հայտարարել էր, որԱդրբեջանը չի առարկում ԵԱՀԿ ղարաբաղյան կարգավորման գծով գործող նախագահի լիազորությունների ընդլայնմանը:

Работа по расширению офиса личного представителя действующего председателя ОБСЕ находится в процессе уточнения. Об этом сообщил личный представитель действующего председателя ОБСЕ, посол Анджей Каспршик, пиередает Tert.am.
Он отметил, что не может назвать сроки.
Договоренность о расширении офиса личного представителя действующего председателя ОБСЕ была достигнута между президентами Армении и Азербайджана 16 мая в Вене.
«Вопрос о расширении аппарата на этапе уточнения. Офис расширится, когда будут сделаны все уточнения. А они пока в процессе»,- сказал Каспршик.
«Не думаю, что понадобится много времени… Зависит от деталей»,- добавил личный представитель действующего председателя ОБСЕ.
Ранее сопредседатели Минской группы ОБСЕ – Игорь Попов (РФ), Джеймс Уорлик (США) и Пьер Андрие (Франция) – призвали Армению и Азербайджан не препятствовать расширению офиса личного представителя действующего председателя организации Анджея Каспршика и уважать договоренности, отраженные в совместных заявлениях от 16 мая в Вене и 20 июня в Санкт-Петербурге.
«Мы призываем Армению и Азербайджан устранить все оставшиеся препятствия на пути расширения миссии личного представителя действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспршика», – говорится в заявлении сопредседателей от 24 июня.
После встречи в Вене 16 мая официальный Баку сначала попытался отступить от этой договоренности, заявив, что это было желание не Азербайджана, а ОБСЕ, однако спустя несколько дней автор этого заявления, заместитель руководителя администрации президента Азербайджана Новруз Мамедов, поспешил отредактировать свои же слова, заверив, что Баку не против расширения полномочий офиса Каспшика.