1 Հուլիս 2016 - 08:04 AMT
ԱՄՆ-ն վերահաստատել է, որ շահագրգռված է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորման մեջ: Այդ մասին է հայտարարել ԱՄՆ-ի Պետքարտուղարության խոսնակ Ջոն Քրբին` մեկնաբանելով պետքարտուղար Ջոն Քերրիի հեռախոսազրույցները Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հետ, հայտնում է «Ամերիկայի ձայնը»:
«Զրույցների ընթացքում անշուշտ խոսվել է Լեռնային Ղարաբաղի մասին և թե ուր են տանում այդ գործընթացները: Մեր ցանկությունն է տեսնել այնտեղ խաղաղ կարգավորում»:
Ավելի վաղ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը համոզմունք էր հայտնել, որ միայն և միայն հրադադարի պահպանման դեպքում է հնարավոր արդյունավետ բանակցություններ վարել: Դեսպանը նշել էր, որ բանակցային ներկա փուլում սեղանին են դրված մի քանի առաջարկություններ, որոնց շուրջ կողմերը ունեն հակասություններ, սակայն համաձայնության գալը հնարավոր է, առավել եւս որ պահը դրա համար հասունացել է:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն հունիսի 30-ին ամերիկյան կողմի նախաձեռնությամբ հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի հետ: Զրուցակիցներն անդրադարձել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների միջնորդությամբ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի վերջին զարգացումներին, մասնավորապես՝ Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում կայացած հանդիպումների ժամանակ ձեռքբերված պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքին:

1 Июль 2016 - 10:01 AMT
США вновь подтвердили свою заинтересованность в исключительно мирном урегулировании карабахского конфликта. Об этом заявил пресс-секретарь Государственного департамента США Джон Кирби, комментируя телефонные беседы Госсекретаря США Джона Керри с президентами Армении и Азербайджана, сообщает «Голос Америки».
«Во время разговоров, бесспорно, речь шла о Нагорном Карабахе и о том, куда ведут эти процессы. Мы хотим видеть лишь мирное урегулирование конфликта», – подчеркнул Кирби.
Ранееамериканский сопредседатель МГ ОБСЕ Джеймс Уорлик заявил, чтоесли бы стороны карабахского конфликта не видели решения, они бы не вели переговоры.
«Оба президента (Армении и Азербайджана) осознают, что возвращение к войне будет иметь катастрофические последствия для региона. Наша цель в том, чтобы добиться прогресса в переговорах. Если не сейчас, то тогда, когда наступит время. Наступило подходящее время для урегулирования карабахского конфликта. Мы не можем допустить возобновления военных действий. Спустя годы, ситуация не станет легче», – сказал Уорлик.
Президент Армении Серж Саргсян 30 июня провел телефонну беседу с госсекретарем США Джоном Керри. Беседа состоялась по инициативе американской стороны. Стороны обсудилипоследние развития в переговорном процессе по урегулированию нагорно-карабахскогоконфликта при посредничестве Минскпй группы ОБСЕ, в частности, был затронут ход реализации достигнутых на встречах в Вене и Санкт-Петербурге договоренностей.