2 Հուլիս 2016 - 14:31 AMT
Ծանրամարտի Հայաստանի հավաքականի անդամ, պատանեկան Օլիմպիական խաղերի չեմպիոն Սիմոն Մարտիրոսյանը երկամարտի 412 կգ արդյունքով դարձավ երիտասարդներիԱշխարհի առաջնության չեմպիոն:
Թբիլիսում կայացած ծանրամարտի երիտասարդների Աշխարհի առաջնությունում Սիմոն Մարտիրոսյանը (+105 կգ) պոկում վարժությունում բարձրացրել է ծանրաձողը բոլոր երեք մոտեցումների ժամանակ: Նախ 175 կգ, հետո 182 կգ և վերջում էլ 187 կգ և նվաճեց փոքր ոսկե մեդալ:
Հրում վարժությունում պատանեկան Օլիմպիական խաղերի չեմպիոնը նախ գլխավերևում է պահել 210 կգ, այնուհետև 220 կգ և 225 կգ և կրկին արժանացել փոքր ոսկե մեդալի: Երկամարտի 412 կգ արդյունքով Մարտիրոսյանը դարձել է երիտասարդների Աշխարհի առաջնության չեմպիոն, տեղեկացնում է ՀՀ ազգային օլիմպիական կոմիտեի մամուլի ծառայությունը:
Հայաստանը երիտասարդների այս առաջնությունում ներկայացնում էին Ժորժ Եղիկյանը, Դավիթ Հովհաննիսյանը (8-րդ տեղ), Սամվել Գասպարյանը (4-րդ տեղ), Սոնա Պողոսյանը (5-րդ տեղ), Արփինե Դալալյանը (7-րդ տեղ):
Ծանրամարտի երիտասարդների աշխարհի առաջնությունը Թբիլիսիում մեկնարկել է հունիսի 23-ին և ավարտվել՝ հուլիսի 2-ին:

2 Июль 2016 - 14:24 AMT
Член сборной Армении по тяжелой атлетике, чемпион юношеских Олимпийских игр Симон Мартиросян стал чемпионом мира среди молодежи, набрав в сумме двоеборья 412 кг.
На состоявшемся в Тбилиси молодежном чемпионате мира по тяжелой атлетике Симон Мартиросян (+105 кг) в рывке поднял штангу во всех 3-х подходах. Сначала – 175 кг, затем – 182 кг, в 3-м подходе – 187 кг и завоевал малую золотую медаль.
В толчке чемпион юношеских Олимпийских игр сначала удержал над головой 210 кг, а затем – 220 кг и 225 кг. Набрав в сумме двоеборья 412 кг, Мартиросян стал чемпионом мира среди молодежи, сообщает пресс-служба НОК РА.
На этом молодежном чемпионате Армению представляли также: Жорж Егикян, Давид Оганесян (8-е место), Самвел Гаспарян (4-е место), Сона Погосян (5-е место) и Арпине Далалян (7-е место).