PanARMENIAN.Net – ը պատմում է մեր սերնդի հայտնի ֆուտբոլիստների մասին, որոնք չկարողացան չեմպիոններ դառնալ իրենց հավաքականների կազմում:
Զլատան Իբրահիմովիչ
Շվեդացի հարձակվող Զլատան Իբրահիմովիչը Եվրո-2016-ում հուսով էր գոնե փլեյ-օֆ դուրս գալ հավաքականի հետ: Սակայն իրողություն շն այլ էր: Շվեդիայի հավաքականը Ֆրանսիայում ունակ եղավ միայն վերջին տեղը գրավել խմբում և միակ միավորը վաստակել Իռլանդիայի հետ մեկնարկային խաղում:
Բելգիայի հետ խաղից հետո, որտեղ Շվեդիան զիջեց 0:1 հաշվով, Իբրահիմովիչը հայտարարեց հավաքականում կարիերան ավարտելու մասին:
«Ես հպարտանում եմ իմ կարիերայով հավաքականում: Մի ժամանակ ես փոքրիկ տղա էի Մալմյոյի փոքր թաղամասից և հասել եմ նրան, որ ներկայացնում եմ իմ երկիրը: Ես դարձել եմ հավաքականի ավագը: Հպարտանում եմ նրանով, ինչին հասել եմ: Ես շատ հաճելի հիշողություններ ունեմ իմ կարիերայի մասին հավաքականում: Ուր էլ գնամ, մեր երկրի դրոշը միշտ կլինի ինձ հետ: Ես հպարտ եմ, որ շվեդացի եմ»,-ասել է Իբրահիմովիչը:
Շվեդացի հարձակվողը 115 հանդիպում է անցկացարել ազգային հավաքականի կազմում, որտեղ 62 գոլ է խփել: Իր միջազգային կարիերայի ընթացքում Իբրահիմովիչը մասնակցել է աշխարհի երկու առաջնության (2002, 2006) և Եվրոպայի 4 առաջնության (2004-2016), սակայն, նրա լավագույն նվաճումը, որպես Շվեդիայի հավաքականի անդամ, մասնակցությունն էր Եվրո-2004-ի քառորդ եզրափակչին:
Լուիշ Ֆիգու
Լուիշ Ֆիգուն առաջին պորտուգալացին էր, որն արժանացավ աշխարհի լավագույն ֆուտբոլիստի կոչման:
Իր ավելի քան 20-ամյա կարիերայի ընթացքում Ֆիգուն խաղացել է «Սպորտինգում», «Բարսելոնայում», «Ռեալում», «Ինտերում»: Նա ճանաչվել է 2000 թվականի Եվրոպայի լավագույն ֆուտբոլիստ, որը ներառվել է ՖԻՖԱ-ի ցանկում և դարձել է Եվրո-2000 ամենագեղեցիկ գոլերից մեկի հեղինակը, որից հետո ռեկորդային թանկ տրանսֆերով տեղափոխվել է «Ռեալ»:
2002 թվականին Ֆիգուն կարիերայում միակ անգամ դարձավ «Ոսկե գնդակի» տիտղոսակիր:
Պորտուգալիայի հավաքականի կազմում Ֆիգուն 127 հանդիպման է մասնակցել, ինչը ռեկորդային է Պորտուգալիայի ազգային թիմի պատմության մեջ, մինչև որ Եվրո-2016-ում «Ռեալ»-ի հարձակվող Քրիշտիանու Ռոնալդուն առաջ անցավ նրանից:
Ֆիգուն ավարտեց կարիերան 2009-ին: 2016-ին նա դարձավ Ֆուտբոլի միջազգային ֆեդերացիայի զարգացման կոմիտեի փոխնախագահ: Նրա գլխավոր նվաճումը ԵԱ-ում Պորտուգալիայի հավաքականի կազմում մնում է երկրորդ տեղը 2004-ին:
Ռաուլ
Ռաուլը 6 անգամ հաղթել է Իսպանիայի առաջնությունում, 4 անգամ` Իսպանիայի Սուպերգավաթի մրցաշարում, 3 անգամ` Չեմպիոնների լիգայում և մեկական անգամ` ՈւԵՖԱ-ի Սուպերգավաթում, Գերմանիայի Գավաթում և Սուպերգավաթում, Քաթարի առաջնությունում և Գավաթում, սակայն Իսպանիայի հավաքականի կազմում Ռաուլին այդպես էլ չհաջողվեց նվաճել ԵԱ ոսկին:
Ազգային թիմի հետ մասնակցելով խոշոր մրցաշարի` Ռաուլը հաճախ դառնում էր այն մարդը, որն ի չիք էր դարձնում հավաքականի հաղթանակի հույսերը, ինչպես, օրինակ, Եվրո-2008-ի քառորդ եզրափակչում, երբ իսպանացի հարձակվողը չիրացրեց 11-մետրանոցը 90-րդ րոպեում:
Իսպանիայի հավաքականի մարզիչ Լուիս Արագոնեսը ի դեմս Ռաուլի իր «սև նշանը» տեսավ և փոխարինեց նրան Դավիթ Վիլյայով: Իսպանացի երկրպագուները բողոքում էին, խնդրագրեր հավաքում` Ռաուլին հավաքական վերադարձնելու համար, սակայն Եվրոպայի չեմպիոնների տիտղոսը ստիպեց նրանց լռել: Այնուամենայնիվ, Ռաուլը առանձնահատուկ անձ է մնում իսպանական ֆուտբոլի համար:
Սթիվեն Ջերարդ
Սթիվեն Ջերարդը Անգլիայի հավաքականի կազմում ոչ մի խոշոր մրցաշարում չի հաղթել : Ի դեպ, անգլիական թիմը մեկ անգամ հաղթել է աշխարհի առաջնությունում` դա տեղի է ունեցել 1966-ին, և երկու անգամ բրոնզ է նվաճել Եվրոպայի առաջնությունում` 1966 և 1996 թթ.: Ջերարդը մասնակցել է Եվրոպայի երեք առաջնության: Նա 114 խաղի է մասնակցել հավաքականի կազմում (3-րդ տեղն այդ ցուցանիշով Պիտեր Շիլտոնից և Դևիդ Բեքհեմից հետո) և 21 գոլի հեղինակ է դարձել:
Անգլիական թիմն առավել մոտ էր հաղթանակին ԵԱ-ում 2012-ին: Այն ժամանակ թիմը վստահ դուրս եկավ փլեյ-օֆ առաջին տեղից և հանդիպեց մրցաշարի եզրափակչի ապագա մասնակից իտալացիների հետ, սակայն պարտվեց: Առաջնության ավարտին Ջերարդն ընդգրկվեց մրցաշարի խորհրդանշական հավաքականի կազմում:
Իսկ 2014-ին Բրազիլիայում կայացած աշխարհի առաջնությունում ձախողումից հետո, երբ անգլիացիները չկարողացան ոչ մի հաղթանակ տանել և վերջին տեղը գրավեցին խմբում, Ջերարդը հայտարարեց հավաքականում կարիերան ավարտելու մասին:
«Ես վայելում էի իմ երկրի համար ելույթների ամեն մի րոպեն և տխուր է գիտակցել, որ ես այլևս չեմ հագնի Անգլիայի հավաքականի մարզաշապիկը»,-ասել է Ջերարդը:
Պետր Չեխ
Չեխիայի հավաքականի 34-ամյա դարպասապահը Եվրոպայի առաջնության հակառեկորդի հեղինակն է` նա 21 գնդակ է բաց թողել:
Եվրո-2016-ում 0:2 հաշվով Թուրքիայից պարտություն կրելուց հետո Չեխը հայտարարեց, որ մտածում է հավաքականի կազմում ելույթներն ավարտելու մասին: «Ժամանակ կվերցնեմ, որ որոշեմ, կշարունակեմ խաղալ հավաքականի կազմում, թե ոչ»,-ասել է նա:
Հավաքականի կազմում Չեխը մասնակցել է 124 հանդիպման:
Ֆրանչեսկո Տոտտի
2006-ի աշխարհի չեմպիոն, իտալացի ֆուտբոլիստ Տոտտին մասնակցել է Եվրոպայի 3 առաջնության, սակայն, այդպես էլ մրցաշարի ոսկին չի նվաճել: Նրա լավագույն նվաճումը ԵԱ-ում արծաթն էր 2002-ին: Տոտտին ավարտել է կարիերան հավաքականում 2010-ին:
Միևնույն ժամանակ, նա ամենաերկարակյաց ֆուտբոլիստներից մեկն է: Նա 600 հանդիպման է մասնակցել Իտալիայի առաջնության շրջանակում: Այդ ցուցանիշով 39-ամյա ֆուտբոլիստը 3-րդն է A Սերիայի ամբողջ պատմության մեջ` զիջելով Խավյեր Ձանետտիին (615 խաղ) և Պաոլո Մալդինիին (647 խաղ): Տոտտի պայմանագիրը «Ռոմայի» հետ ավարտվում է 2016-ի ամռանը:
Կրիշտիանու Ռոնալդու
Պորտուգալացի հարձակվող Կրիշտիանու Ռոնալդուն, որքան էլ տարօրինակ է, իր հավաքականի կազմում չի հաղթել ոչ մի խոշոր միջազգային մրցաշարում:
Հավաքականում իր կարիերայի ընթացքում Ռոնալդուն նվաճեց Եվրո-2012 բրոնզն ու 2004-ի արծաթը: Ֆրանսիայում ընթացող Եվրո-2016-ում Ռոնալդուն չեմպիոնի տիտղոս նվաճելու շանս ունի: Պորտուգալիայի հավաքականը հետխաղային 11-մետրանոցների շարքում հաղթեց Լեհաստանի թիմին և դուրս եկավ Եվրոպայի առաջնության կիսաեզրափակիչ, որտեղ կհանդիպի Ուելսի հետ:
Ռոնալդուն լավագույն ռմբարկուն է Պորտուգալիայի հավաքականի պատմության մեջ, ինչպես նաև ռեկորդակիրը հանդիպումների մասնակցության առումով:
Հենրիխ Մխիթարյան
27-ամյա Հենրիխ Մխիթարյանը, որը «Մանչեսթեր Յունայթեդ» տեղափոխվելուց հետո (42 մլն եվրո), դարձավ հետխորհրդային շրջանի ամենաթանկարժեք ֆուտբոլիստը, Եվրո-2012-ի ընտրական փուլում բոլոր շանսերն ուներ մասնակցելու մեծ միջազգային մրցաշարին: Այն ժամանակ Հայաստանի հավաքականը 3-րդ տեղը գրավեց խմբում` հաջորդելով Ռուսաստանի և Իռլանդիայի հավաքականներին: Մինչ Իռլանդիայի հետ վերջին խաղը հավաքականը հավակնում էր մասնակցելու անցումայիյն խաղերին, սակայն պարտվեց 1:2 հաշվով:
Հայաստանի հավաքականը շատ անհաջող անցկացրեց եվրոպական առաջնության ընտրական մրցաշարը` վերջին տեղը գրավելով խմբում և ընդամենը 2 միավոր վաստակելով 8 խաղից հետո: Զրկվելով Եվրո-2016-ին մասնակցելու հնարավորությունից, Հայաստանի հավաքականը պատրաստվում է աշխարհի առաջնության:
«Մենք պետք է քայլ առ քայլ առաջ շարժվենք: Պետք է հաշվի առնել, որ մեր հավաքականը նոր է ձևավորվում»,-ասել է Մխիթարյանը:
Մխիթարյանը ճանաչվել է Գերմանիայի գավաթի լավագույն ռմբարկու և Գերմանիայի առաջնության 2015/16 խաղաշրջանի լավագույն ֆուտբոլիստը Kicker-ի տարբերակով: Նա նաև լավագույն ռմբարկուն է Հայաստանի հավաքականի պատմության մեջ, ինչպես նաև 2012/13 խաղաշրջանի Ուկրաինայի առաջնության լավագույն ռմբարկուն:

рассказывает об известных футболистах нашего поколения, которые не сумели стать чемпионами в составе своей сборной.
Златан Ибрагимович
Шведский нападающий Златан Ибрагимович на Евро-2016 надеялся добиться со сборной хотя бы выхода в плей-офф. Но реалии оказались не такими уж радужными. Все, на что хватило шведов во Франции, это последнее место в группе и единственное очко, набранное в стартовом матче с Ирландией.
После матча с Бельгией, где Швеция уступила со счетом 0:1, Ибрагимович заявил об окончании карьеры в сборной.
«Я горжусь своей карьерой в сборной. Когда-то я был мальчишкой из маленького района в Мальме и достиг того, что представлял свою страну. Стал капитаном сборной. Горжусь тем, чего добился. У меня останется много приятных воспоминаний о карьере в сборной Швеции. Куда бы я ни отправился, флаг нашей страны всегда будет со мной. Я горжусь, что я швед», — сказал Ибрагимович.
Шведский нападающий провел за национальную команду 115 матчей, в которых забил 62 гола. За свою международную карьеру Ибрагимович сыграл на двух чемпионатах мира (2002, 2006) и четырех еврофорумах (2004-2016), однако его лучшим достижением в футболке сборной Швеции остается четвертьфинал Евро-2004.
Луиш Фигу
Луиш Фигу стал первым португальцем, удостоившимся звания лучшего игрока мира (2001).
За свою более чем двадцатилетнюю карьеру Фигу сыграл в «Спортинге», «Барселоне», «Реале», «Интере». Он был признан лучшим футболистом Европы 2000 года, включён в список ФИФА 100 и стал автором одного из самых красивых голов на Евро-2000, после чего за рекордно дорогой трансфер, перешел в ряды «Реала».
В 2000-м году Фигу единственный раз в карьере стал обладателем «Золотого мяча».
На его счету 127 матчей за сборную Португалии, что являлось рекордом в истории национальной команды Португалии до того, как на Евро-2016 форвард «Реала» Криштиану Роналду обошел его.
Фигу завершил карьеру в 2009 году. В 2016-м году он стал вице-президентом комитета по развитию Международной федерации футбола. Но его главным достижением в составе сборной Португалии на ЧЕ остается второе место в 2004-м году.
Рауль
Рауль шесть раз выигрывал чемпионат Испании, четырежды – Суперкубок Испании, трижды – Лигу чемпионов и по одному разу – Суперкубок УЕФА, Кубок и Суперкубок Германии, чемпионат и Кубок Катара, но в составе сборной Испании Раулю так и не удалось добиться золота ЧЕ.
Выводя национальную команду на крупный турнир, Рауль становился тем, кто частенько хоронил надежды сборной на победу, как, например, на четвертьфинале Евро-2008, когда испанский форвард не забил пенальти на 90-й минуте.
Тренер сборной Испании Луис Арагонес увидел в Рауле свою «черную метку» и заменил его на Давида Вилью. Испанские болельщики бунтовали, собирали петиции, чтобы вернуть Рауля в сборную, но титул чемпионов Европы заставил всех замолчать. Тем не менее, Рауль остается особой фигурой для испанского футбола.
Стивен Джеррард
Стивен Джеррард в составе сборной Англии не выиграл ни одного крупного турнира. Впрочем, английская команда один раз победила на чемпионате мира — это произошло в 1966 году и дважды брала бронзу европейского первенства в 1966-м и 1996-м годах.
Джеррад участвовал на трех чемпионатах Европы. Он провел за сборную Англии 114 матчей (3-е место по этому показателю после Питера Шилтона и Дэвида Бекхэма) и забил 21 гол.
Ближе всего к победе на ЧЕ английская сборная была в 2012-м году. Тогда команда уверенно вышла в плей-офф с первого места и встретилась с будущими финалистами турнира итальянцами, но потерпела поражение. По итогам чемпионата Джеррард был включен в символическую сборную турнира.
А после провального выступления на чемпионате мира в Бразилии в 2014-м году, где англичане не сумели выиграть ни одного матча и заняли в последнее место в группе, Джерард объявил об окончании карьеры в сборной.
«Я наслаждался каждой минутой выступлений за свою страну, и мне грустно осознавать, что я больше не надену футболку сборной Англии», – сказал Джерард.
Петр Чех
34-летний вратарь сборной Чехии Петр Чех обладает антирекордом чемпионата Европы, имея 21 пропущенный мяч.
После поражения от Турции на Евро-2016 (0:2) Чех заявил, что подумывает о завершении выступлений за сборную. «Возьму время, чтобы решить, буду ли я продолжать играть за сборную Чехии или же завершу карьеру в национальной команде», – сказал он.
Чех провёл за сборную 124 матча.
Франческо Тотти
Чемпион мира 2006-го года, итальянский футболист Тотти участвовал на трех чемпионатах Европы, но так и не выиграл золото турнира. Его лучшим достижением на ЧЕ стало серебро в 2002-м году.
Тотти завершил карьеру в сборной в 2010-м году.
Вместе с тем, он является одним из самых долгоиграющих футболистов. Он провел 600 матчей в чемпионате Италии. По этому показателю 39-летний футболист является третьим за всю историю Серии А, уступая Хавьеру Дзанетти (615 матчей ) и Паоло Мальдини (647 матчей). Контракт Тотти с «Ромой» истекает летом 2016-го года.
Криштиану Роналду
Португальский форвард Криштиану Роналду, как ни парадоксально, в составе своей сборной не побеждал ни на одном крупном международном турнире.
За свою карьеру в сборной, Роналду выиграл бронзу на Евро-2012 и серебро в 2004-м году. На проходящем Евро-2016 во Франции, у Роналду есть шанс выиграть чемпионский титул. Сборная Португалии в серии послематчевых пенальти одолела национальную команду Польши и вышла в полуфинал чемпионата Европы, где сыграет против Уэльса.
Роналду является лучшим бомбардиром в истории сборной Португалии, а также рекордсменом по количеству сыгранных матчей.
Генрих Мхитарян
27-летний армянский футболист Генрих Мхитарян, который после перехода в «Манчестер Юнайтед» (42 млн евро), стал самым дорогим футболистом с постсоветского пространства, в отборочном турнире на Евро-2012 имел все шансы попасть на крупный международный чемпионат. Тогда армянская сборная заняла 3-е место в группе вслед за сборными России и Ирландии. До последнего матча с Ирландией претендовала на выход в стыковые игры, но потерпела поражение со счётом 1:2.
Сборная Армении крайне неудачно провела отборочный турнир европейского чемпионата, заняв последнее место в группе, и набрав всего два очка после восьми игр. Не попав на Евро-2016 во Францию, армянская сборная готовится к чемпионату мира.
«Мы должны идти вперед шаг за шагом. Следует учитывать, что наша сборная пока только формируется»,- сказал Мхитарян.
Мхитарян признан лучшим бомбардиром Кубка Германии и лучшим игроком сезона 2015/16 чемпионата Германии по версии издания Kicker. Он является лучшим бомбардиром в истории сборной Армении и украинского чемпионата (2012/13).