5 Հուլիս 2016 - 11:44 AMT
Սիրիական Հալեպի և Իդլիբի շրջանում գործող զինյալ խմբավորումները ռազմական հանցագործություններ են կատարում: Այդ մասին ասվում է միջազգային իրավապաշտպան Amnesty International (AI)-ի զեկույցում, որը հրապարակվել է հուլիսի 5-ին: Ըստ իրավապաշտպանների, ապստամբներն առևանգում, խոշտանգում և սպանում են խաղաղ բնակիչներին, գրում է Deutsche Welle-ն:
Ինչպես հայտարարել է Մերձավոր Արևելքում և Հյուսիսային Աֆրիկայում Amnesty International (AI)-ի տարածաշրջանային ծրագրերի տնօրեն Ֆիլիպ Լյուտերը, խաղաղ բնակիչները մշտական վախի մեջ են:
«Հալեպում և Իդլիբում զինյալները միանգամայն ազատ ռազմական հանցագործություններ են կատարում և խախտում են միջազգային հումանիտար իրավունքը»,-ասել է Լյուտերը: Նա հավելել է նաև, որ ապստամբները օգտագործում են բռնության նույն մեթոդները, ինչ կանոնավոր սիրիական ուժերը: Զեկույցում ասվում է առևանգման 24 դեպքի մասին, ինչպես նաև խոշտանգումների 5 դեպքի մասին:
Սիրիացի քաղաքական ակտիվիստներից մեկը պատմել է, թե ինչպես են իրեն առևանգել 2015-ի ապրիլին Հալեպում և 3 օր շարունակ կտտանքների ենթարկել. Կախում էին ձեռքերից, ծեծում, իսկ հետո ազատ են արձակել` նետելով ճամփի եզրին: Մեկ այլ ակտիվիստ պատմել է, որ 2014-ի հուլիսին նրան 2 ամիս շարունակ պահել են անազատության մեջ, խոշտանգումների ենթարկել ու ծեծել` ստիպելով խոստովանական ինչ-ինչ ցուցմունքներ ստորագրել:
Սիրիայի ապստամբ խմբավորումները զինված պայքար են մղում Սիրիայի օրինական կառավարության դեմ: Գրոհայինները հիմնականում սուննի արաբներ են, սակայն նրանց են միացել նաև քրդերից, սիրիացի թուրքմեններից, պաղեստինցիներից, լիբիացիներից բաղկացած խմբեր: Զինյալ խմբավորումների անդամներ են նաև գրոհայինները Լիբանանից, Թունիսից, Սաուդյան Արաբիայից, այլ երկրներից:

Вооруженные группировки, действующие в районе сирийских городов Алеппо и Идлиб, виновны в совершении военных преступлений. Об этом говорится в отчете международной правозащитной организации Amnesty International (AI), опубликованном 5 июля. По данным правозащитников, повстанцы похищают, пытают и убивают мирное население, пишет Deutsche Welle.
Как заявил директор региональных программ AI на Ближнем Востоке и в Северной Африке Филип Лютер, мирное население находится в постоянном страхе.
«Сегодня в Алеппо и Идлибе вооруженные группировки абсолютно свободно совершают военные преступления и нарушают международное гуманитарное право», – подчеркнул Лютер.
Он также добавил, что повстанцы используют те же методы насилия, каторые регулярно применяют сирийские власти. В докладе сообщается о 24 случаях похищения, а также о 5 случаях пыток.
Так, один из сирийских политических активистов рассказал, как его похитили в апреле 2015 года в Алеппо и на протяжении трех дней пытали: подвешивали за руки, избивали, а затем отпустили, выкинув на обочине дороги. Другой активист рассказал, как в июле 2014 года его на протяжении двух месяцев удерживали в заключении, пытали и избивали, вынуждая подписать некие признательные показания.
Сирийские повстанческие группировкиведут вооруженную борьбу против законного правительства Сирии, возглавляемого президентом Башаром Асадом.Большинство боевиков являются арабами-суннитами, однако в их числе также присутствуют организации, сформированные из курдов, сирийских туркменов, палестинцев, ливийцев и друзов. Членами вооруженных группировок являются также боевики из Ливана, Туниса, Саудовской Аравии и других стран.