5 Հուլիս 2016 - 12:01 AMT
ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովն ընդունել է Թբիլիսյան հռչակագրի նախագիծը, որին ռուսական պատվիրակությունը հավանություն չի տվել:
57 երկրի ավելի քան 700 պատվիրակ Թբիլիսիում ընթացող Խորհրդարանական վեհաժողովի նիստում քննարկել է գլոբալ միգրացիայի, տնտեսական գործակցության, անվտանգության և մարդու իրավունքների ոլորտին առնչվող հարցեր: Նստաշրջանն առաջին անգամն է անցկացվում Վրաստանում, այն մեկնարկել է հուլիսի 1-ին:
«Մենք կարողացանք մասնակցել միջոցառմանը, որտեղ գրեթե բոլոր պատվիրակները կարողացան իրենց դիրքորոշումն արտահայտել, սակայն կան որոշ բանաձևեր, որոնք ոչ մի կերպ չեն նպաստի եվրոպական անվտանգության ամրապնդմանը և մեծապես քաղաքական բնույթ են կրում: Ուստի մենք չենք կարող դրական քվեարկել Թբիլիսյան հռչակագրի ընդհանուր փաթեթի համար»,-հայտարարել է նիստում ռուսական պատվիրակության անդամը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Քվեարկության արդյունքում նախագիծը հաստատվել է, քանի որ դրա օգտին է քվեարկել 122 մարդ, դեմ` 6-ը, իսկ 7-ը ձեռնպահ է մնացել:

Парламентская Ассамблея ОБСЕ приняла проект Тбилисской декларации, которую российская делегация не поддержала.
Более 700 делегатов из 57 стран на ежегодной сессии Парламентской ассамблеи (ПА) ОБСЕ в Тбилиси обсудили вопросы глобальной миграции, экономического сотрудничества, безопасности и вызовов в сфере прав человека. Сессия проводилась в Грузии впервые, мероприятие началось 1 июля.
«Мы смогли участвовать в мероприятии, где почти все делегаты смогли выразить свою позицию, но вместе с тем есть некоторые резолюции, которые никак не могут способствовать укреплению европейской безопасности и в большей степени носят политический характер. Поэтому мы не можем положительно голосовать за общий пакет Тбилисской декларации», — заявил член российской делегации на сессии, цитирует РИА Новости.
По итогам голосования проект был утвержден, так как в поддержку проголосовали 122 человек, 6 против, а 7 воздержались.