Իսրայելի Քնեսեթը հուլիսի 5-ին կրկին չի արդարացրել սպասելիքները՝ արդեն երրորդ անգամ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը նախատեսող բանաձևն ուղարկելով Կրթության, գիտության և մշակույթի մշտական հանձնաժողով:
Հակառակ ակնկալվածի՝ Քնեսեթի լիագումար նիստ տեղի չունեցավ․ հարցը պարզապես քննարկվեց, ինչպես քննարկվել է տարիներ շարունակ: «Մերեց» կուսակցության ղեկավար Զեհավա Գալ-Օնի հեղինակած Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևը զետեղվեց օրակարգում և 120 պատգամավորից ընդամենը 24-ը մասնակցեցին քննարկմանը, հաղորդում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
Նախ Զեհավա Գալ-Օնը ներկայացրել է խնդիրը, սակավաթիվ ելույթ ունեցողներից էր Թալի Բլոսկովը, ով Իսրայել – Հայաստան բարեկամության խորհրդարանական խմբի ղեկավարն է:
Բոլոր ելույթներում ընդգծվում էր Հայոց ցեղասպանության ճանաչման անհրաժեշտությունը, նշվում էր, թե այն պետք է ճանաչվեր դեռ 70 տարի առաջ:
Վերջում կառավարության կողմից ելույթ ունեցով Անվտանգության և արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ, նախարար Ցախի Հանեգբին («Լիկհուդ» կուսակցություն): Նա խոսեց հայ ժողովրդի հետ ունեցած ջերմ հարաբերությունների, վերջին ժամանակներում տեղի ունեցած բազմաթիվ հանդիպումների մասին՝ ելույթի վերջում կոչ անելով քննարկումը տեղափոխել Քնեսեթի կրթության, գիտության և մշակույթի հանձնաժողով, որը կդիմի պատմաբաններին, մասնագետներին, կօգտագործի հայկական ու թուրքական արխիվային փաստաթղթերը և կներկայացնի ընդհանուր եզրակացություն:
Քնեսեթի խոսնակ Յուլի-Յոել Էդելշտեյնն ընդունել է կառավարության ներկայացուցչի առաջարկը և դրել քվեարկության․ ներկա բոլոր 24 պատգամավորը կողմ քվեարկեց:
Իսրայելը նախկինում ձեռնպահ էր մնում Հայոց ցեղասպանության թեմայով հանրային քննարկումներից և ազատ քվեարկությունից:
Կարդացեք նաև՝ Հրեա ցեղասպանագետ. Հերքելով Հայոց ցեղասպանությունը Իսրայելը անարգում է նաև Հոլոքոստի զոհերի հիշատակը

6 Июль 2016 - 06:20 AMT
Кнессет (парламент) Израиля 5 июля вновь не оправдал ожиданий армян, уже в третий раз направив резолюцию в постоянную комиcсию по образованию, науке и культуре.
Вопреки ожиданиям, пленарное заседание Кнессета не состоялось: вопрос был просто обсужден, как он обсуждался на протяжении многих лет. Подготовленная руководителем партии «Мерец» Захавой Гальон резолюция о признании Геноцида армян просто была включена в повестку, из 120 депутатов в обсуждении приняли участие лишь 24, передает Радио Свобода.
Сначала ЗехаваГальон представила вопрос. Среди немногих выступивших была Тали Блосков, которая является руководителем парламентской группы дружбы Израиль-Армения.
Во всех выступлениях подчеркивалась необходимость признания Геноцида армян, отмечалось, что он должен был быть признан еще 70 лет назад.
В конце от правительства выступил председатель комиссии по безопасности и внешним отношениям, министр Цахи Ханегби (партия «Ликуд»). Он говорил о теплых отношениях с армянским народом, многочисленных встречах за последний период времени, в конце выступления призвав перевести обсуждение в комиссию по образованию, науке и культуре Кнессета, которая обратится к историкам, специалистам, использует армянские и турецкие архивные документы и представит общее заключение.
Спикер Кнессета Йоэль Эдельштейн принял предложение представителя правительства и поставил его на голосование. Все 24 присутствующих депутата проголосовали за это предложение.
Резолюция о признании Геноцида армян была направлена на суд одной из комиссий Кнессета уже в 9-й раз. Шесть раз она направлялась, но не обсуждалась в комиссии по безопасности и внешним отношениям, и уже в третий раз – в комиссию по образованию, науке и культуре.
В 2015 году в этой комиссии было организовано открытое обсуждение и было заявлено, что в 2016 году вопрос должен быть вынесен на обсуждение на пленарном заседании Кнессета.