6 Հուլիս 2016 - 06:13 AMT
Հունիսի 28-ին Ստամբուլի օդանավակայանում տեղի ունեցած ահաբեկչությունից մեկ շաբաթ անց թուրքական իշխանությունները ևս 17 կասկածյալի ձերբակալության թույլտվություն են տվել, որից 11-ն ունի ՌԴ քաղաքացիություն, գրում է Deutsche Welle-ն DHA գործակալության վրա հղումով:
Բոլոր ձերբակալվածներին մեղադրանք է ներկայացվել ահաբեկչական կազմակերպության անդամ լինելու մեջ: Ձերբակալվածների ընդհանուր թիվը հասնում է 30-ի:
Անկարան Աթաթուրքի անվան օդանավակայանում տեղի ունեցած պայթյունի պատասխանատու է համարում «Իսլամական պետությանը», որը, սակայն, մինչ օրս չի ստանձնել ահաբեկչության պատասխանատվությունը:
Հունիսի 28-ի երեկոյան Ստամբուլի Աթաթուրքի անվան միջազգայինն օդանավակայանում պայթյուններ են որոտացել, որոնք, 41 մարդու կյանք են խլել: ԱՎելի քան 150 մարդ վնասվածքներ է ստացել: Վարչապետ Յիլդիրիմը հայտարարել է, որ պայթյունի պատասխանատու են համարում ԻՊ-ին:

Спустя неделю после теракта 28 июня в аэропорту Стамбула турецкие власти выдали ордер на арест еще 17 подозреваемых. 11 из них имеют гражданство России, пишет Deutsche Welle со ссылкой на агентство DHA.
Всем арестованным предъявлено обвинение в том, что они являются членами террористических организаций. Общее число попавших под арест выросло до 30 человек.
Анкара возложила ответственность за атаку в аэропорту на террористическую организацию «Исламское государство» (ИГ), которая, однако, до сих пор не объявила о своей причастности к теракту.
Вечером 28 июня трое мужчин открыли стрельбу в международном терминале аэропорта имени Ататюрка в Стамбуле, а затем привели в действие взрывные устройства, закрепленные на теле. В результате погибли 45 человек, более 230 получили ранения. Среди погибших – 19 иностранцев.