6 Հուլիս 2016 - 07:36 AMT
Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցության նոր փաստաթղթի շուրջ բանակցություններն առաջընթաց են գրանցել: Այս մասին ասել է Հայաստանում Լիտվայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Էրիկաս Պետրիկասը:
2013-ի սեպտեմբերի 3-ից հետո որոշակի անորոշություն մտավ Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններում, երբ ԵՄ Վիլնյուսյան գագաթնաժողովից առաջ ՀՀ նախագահի մակարդակով հայտարարվեց, որ Հայաստանը մտադիր է միանալ Եվրասիական տնտեսական միությանը: Որոշ ժամանակ անց Հայաստան-ԵՄ համագործակցության ձևաչափը վերամեկնարկեց, իսկ 2015-ի դեկտեմբերի 7-ից սկսվեցին Հայաստան-ԵՄ բանակցությունները` նոր իրավական բազայի շուրջ:
«Մենք այս պահին լավ բանակցություններ ենք վարում Հայաստանի հետ՝ համագործակցության նոր փաստաթղթի շուրջ: Բավական արագ պրոգրես ենք գրանցում այս քննարկումների ընթացքում: Ինչպես մենք լսել ենք ԵՄ պատվիրակությունից, հատուկ ներկայացուցիչներից, շատ դրական արդյունքներ կան, ուստի սպասում ենք, որ փաստաթուղթը ստորագրվի որքան հնարավոր է շուտ»,- նշել է դեսպանը, գրում է Tert.am-ը:
Հարցին, թե ինչ նկատի ուներ Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Պյոտր Սվիտալսկին՝ հայտարարելով, որ բանակցություններում կան որոշակի դժվարություններ, Պետրիկասը պատասխանել է. «Ամեն անգամ, երբ քննարկումներ են ընթանում, որոշ դժվարություններ են լինում բանակցություններում, և դա նորմալ գործընթաց է, Հայաստանի հետ կապված էլ ոչ մի նոր բան չկա»:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հունիսի 7-ին հայտարարել է, որ բանակցությունները Հայաստան-ԵՄ նոր համապարփակ իրավական փաստաթղթի շուրջ ընթանում են հաջողությամբ: Նախագահը հույս է հայտնել, որ «ողջամիտ ժամկետներում փաստաթուղթը ստորագրված կլինի, ինչն է՛լ ավելի կխթանի մեր համագործակցությունը»:

Документ, отражающий сотрудничество Армения- Евросоюз, вокруг которого ведутся переговоры, отметил прогресс. Об этом заявил Чрезвычайный и полномочный посол Литвы в Армении Эрикас Петрикас.
«На данный момент мы проводим переговоры с Арменией вокруг нового документа о сотрудничестве. Мы весьма быстро отмечаем прогресс в ходе этих обсуждений. Как мы слышали от делегации ЕС, спецпредставителей, имеются весьма положительные результаты, следовательно, мы ожидаем, что документ будет по возможности скорее подписан», – отметил посол, цитирует Tert.am .
Относительно заявления руководителя делегации ЕС в Армении Петра Свитальского, что в переговорах есть некоторые сложности, Эрикас Петрикас ответил: «Каждый раз, когда ведутся обсуждения, в переговорах возникают некоторые сложности, и это нормальный процесс, касательно Армении нет ничего нового».
Ранее сообщалось, что премьер-министр Армении Овик Абрамян ожидает в обозримом будущем успешной разработки нового правого документа по сотрудничеству с Евросоюзом.«Мы полны решимости продолжить широкомасштабные реформы в Армении», — сказал армянский премьер, подчеркнув, что сотрудничество с ЕС способствовало проведению реформ в сферах экономики, юстиции и госуправления. По словам премьера, для Армении имеет большое значение также процесс упрощения визового режима и реализация соглашения о реадмиссии.
Читайте также:Свитальский: В процессе карабахского урегулирования наблюдается динамика, подходы ЕС изменятся