6 Հուլիս 2016 - 08:42 AMT
Հակառուսական պատժամիջոցներին միացած երկրների չստացած եկամուտը 2013-ի դեկտեմբերից մինչև 2015-ի հունիսը կազմել է $60.2 մլրդ, գրում է «Կոմերսանտը»` համաշխարհային տնտեսության ֆրանսիական հետազոտական կենտրոնի`Centre d`Etudes Prospectives et d'Informations Internationales-ի վրա հղումով:
Մինչ ճգնաժամը Ռուսաստանին բաժին էր ընկնում պատժամիջոցներին միացած երկրների արտահանման 2.3 %-ը: Պատժամիջոցների կիրառման ընթացքում առաքումների հավանականությունը նվազել է միջինը 8-14%-ով, արժեքը` 3.5-7.5 %-ով: Հարաբերությունների սրման սկզբում` 2014-ի փետրվարից հուլիս ընկած հատվածում, առաքումները նվազել են միջինը 14.6 %-ով, իսկ ռուբլու փոխարժեքը դոլարի համեմատ նվազել է միայն 614.6 %-ով: Պաշտոնական սահմանափակումների կիրառումից հետո` 2014-ի օգոստոսից սկսած, նվազել է միջինը 12.9%-ով, իսկ պատժամիջոցների կիրառմանը ենթակա ապրանքների մասով` 90%:
Կորուստների երեք քառորդը (75 %) կրել են Եվրամիության երկրները, առաջին հեթին, Գերմանիան, որի կորուստը հասել է ամսական $830 մլն: Նրան հաջորդում են Ուկրաինան $450 միլիոնով, հետո Լեհաստանը, Նիդերլանդները, Ֆրանսիան և Ճապոնիան ամսական $ 200-ական դոլարով:
Հուլիսի 1-ին Եվրամիությունը երկարացրեց ՌԴ դեմ գործող պատժամիջոցների ժամկետը: Արևմուտքի և Ռուսաստանի հարաբերությունները վատթարացան Ուկրաինայում ճգնաժամի պատճառով: Պատժամիջոցներ սահմանվեցին մի շարք բանկերի, պաշտպանական հատվածի ու էներգետիկ ընկերությունների դեմ: 2014-ի հուլիսին ԵՄ-ն ու ԱՄՆ-ն առանձին պատժամիջոցներից անցան ՌԴ տնտեսության ամբողջ ոլորտների դեմ ուղղված պատժամիջոցների կիրառմանը: Ռուսաստանը պատասխանեց սնդդամթեքի ներկրման էմբարգոյով ԱՄՆ-ից, Կանադայից, Ավստրալիայից, Նորվեգիայից:
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը օրենք է ստորագրել, որի համաձայն սննդամթերքի էմբարգոն Արևմուտքի երկրների հանդեպ կգործի մինչև 2017-ի դեկտեմբերի 31-ը:

Недополученная прибыль от экспорта стран, поддержавших антироссийские санкции, с декабря 2013 по июнь 2015 года составила $60.2 млрд, пишет«Коммерсантъ» со ссылкой на данные французского исследовательского центра мировой экономики CEPII (Centre d`Etudes Prospectives et d'Informations Internationales).
До кризиса на Россию приходилось 2.3 % экспорта поддержавших санкции стран. За время действия санкций в среднем вероятность поставок снизилась на 8-14 процентов, стоимость — на 3.5-7.5 %. В начале обострения отношений (с февраля по июль 2014 года) падение поставок составило в среднем 14.6 %, тогда как курс рубля к доллару за это время снизился лишь на 6 процентов. После введения формальных ограничений (с августа 2014 года) снижение составило в среднем 12.9%, при этом поставки санкционных товаров сократились примерно на 90%.
Три четверти (75 %) потерь пришлось на страны Евросоюза, в первую очередь, на Германию, чья ежемесячная недополученная прибыль составила $830 млн в месяц. На втором месте оказалась Украина ($450 млн), следом идут Польша, Нидерланды, Франция и Япония (по$ 200 млн в месяц).
1 июля Евросоюз объявил о продлении санкций против России на шесть месяцев из-за недостаточного прогресса в исполнении минских соглашений. В ответ Москва также пролонгировала запрет на ввоз сельхозпродукции, сырья и продовольствия из США, стран-членов Европейского союза, Канады, Австралии, Норвегии, Украины, Албании, Черногории, Исландии и Лихтенштейна.
В июне 2016 года Нацбанк Украины подсчитал, что Киев потеряет $1.3 миллиарда долларов в 2016 году из-за торговых ограничений России.
В марте советник президента России Сергей Глазьев сообщил, что сумма ущерба, нанесенного российской финансовой отрасли антироссийскими санкциями, за два года составила $250 миллиардов.
Зарубежные страны начали вводить антироссийские санкции с марта 2014 года. Свои действия они связали с присоединением Крыма к России, а позднее — с конфликтом на юго-востоке Украины. В ответ на санкции Евросоюза, Соединенных Штатов и присоединившихся к ним стран Москва ввела в августе 2014 года продовольственное эмбарго.