6 Հուլիս 2016 - 09:19 AMT
Աբխազիայի նախագահ Ռաուլ Հաջիմբան հայտարարել է, որ Սուխումում հուլիսի 5-ին տեղի ունեցած անկարգությունների հետևանքով 17 մարդ է տուժել, որից 9-ը` հոսպիտալացվել է: Այդ մասին նա ասել է հանրապետական հիվանդանոց այցելության ժամանակ:
Հուլիսի 5-ին աբխազական ընդդիմությունը ցույց էր կազմակերպել Աբխազիայի ՆԳՆ շենքի մոտ, որը վերածվեց շենքի գրոհի` ցուցարարները կոտրեցին դարպասներն ու հասան գլխավոր մուտքին: Բացի այդ ցուցարարները «Մոլոտովի կոկտեյլներ» են նետել շենքի ուղղությամբ, հրդեհ է առաջացել:
ՆԳՆ ղեկավարին մեղադրում են հանրապետությունում քրեածին իրավիճակի վատթարացման մեջ: Ցուցարարները պահանջում էին նաև տեղափոխել հուլիսի 10-ին կայանալիք հանրաքվեն:
«Այլ կերպ, քան նենգություն, կատարվածը գնահատել չի կարելի: Սկսեցին գրոհել ՆԳՆ շենքը, երբ մենք հանդիպում էինք ընդդիմության ներկայացուցիչների հետ: Մենք ամեն ինչ կանենք, որպեսզի նման բան չկրկնվի»,-ասել է նա, հայտնում է Lenta.ru-ն:
Հոսպիտալացվածներից 4-ն իրավապահ մարմինների աշխատակից է:
Հուլիսի 5-ի երեկոյան Հաջիմբան ժամանակավորապես հեռացրել է պաշտոնից ՆԳՆ ղեկավար Լեոնիդ Ձապշբային, որի հրաժարականն էին պահանջում ցուցարարները: Ինքը նախարարը հայտնել է, որ անձամբ է խնդրել նախագահին կասեցնել նրա լիազորությունները: «Չի կարելի, որ իմ պատճառով իրավիճակն ապակայունանա»,-ասել է նա:
Աբխազիայում նախատեսված հանրաքվեի նախաձեռնողները ընդդիմության ուժերն են, սակայն նրա ներկայացուցիչները համարում են, որ նախապատրաստումն ավելի շատ ժամանակ է պահանջելու, քանի որ նախագահ Հաջիմբան միայն հունիսի 1-ին է հրապարակել հանրաքվեի ամսաթիվը:
Հաջիմբան իր հերթին ասել է, որ հանրաքվեի անցկացման վերաբերյալ որոշումը կայացրել է մեղմելու համար լարվածությունը, հայտնում է «Sputnik-Արմենիան»:
Ավելի վաղ Հաջիմբան հրամանագիր էր ստորագրել հուլիսի 10-ին հանրաքվե անցկացնելու վերաբերյալ: Աբխազիայի քաղաքացիները պետք է պատասխանեն հետևյալ հարցին. «Անհրաժեշտ համարո՞ւմ եք Աբխազիայի Հանրապետության նախագահի վաղաժամ ընտրությունների անցկացումը»:

6 Июль 2016 - 08:29 AMT
Президент Абхазии Рауль Хаджимба заявил, что в результате беспорядков в Сухуме 5 июля пострадали 17 человек, девять были госпитализированы. Об этом он сказал в ходе посещения республиканской больницы.
«Иначе как вероломство расценить произошедшее невозможно. Здание МВД республики стали штурмовать в тот момент, когда проходила наша встреча с представителями оппозиции. Мы сделаем все, чтобы подобное не повторилось», — заявил Хаджимба, цитирует Lenta.ru.
Cреди госпитализированных четверо сотрудников правоохранительных органов.
Вечером 5-го июля Хаджимба временно отстранил от должности министра внутренних дел Леонида Дзапшба, отставки которого потребовала оппозиция. Сам Дзапшба, в свою очередь, сообщил, что лично попросил президента приостановить его полномочия. «Не может быть такой ситуации, чтобы из-за меня дестабилизировалась обстановка», — сказал он.
Ранее сторонники абхазской оппозиции сломали ворота и прорвались к главному входу в здание МВД республики. Кроме того, оппозиционеры кинули коктейль Молотова в козырек перед входом в здание, возникло возгорание.
Абхазские оппозиционеры обвиняют главу МВД в ухудшении криминогенной обстановки в республике. Кроме того, они требуют перенести назначенный на 10 июля референдум.
Всенародное волеизъявление инициировано оппозицией, но ее представители считают, что подготовка референдума требует больше времени, так как президент Хаджимба объявил дату только 1 июня.
«Решение о назначении референдума было принято мною, чтобы снять существующее напряжение в обществе, подогреваемое оппозицией», — сказал Хаджимба.
По его мнению, отказ от проведения референдума оппозиция использовала бы для начала протестных акций. «Таким образом, мы демонстрируем свою готовность к диалогу. Я не закрыт для полноценного, цивилизованного общения», — добавил президент Абхазии, приводит Sputnik-Армения.
Ранее Хаджимба подписал указ о проведении референдума 10 июля 2016 года. Гражданам Абхазии предстоит ответить на вопрос: «Считаете ли вы необходимым проведение досрочных выборов президента республики Абхазия?».