Իսպանական դատարանը դատապարտել է «Բարսելոնայի» արգենտինացի ֆուտբոլիստ Լիոնել Մեսսիին և նրա հորը` Խորխե Մեսսիին 21 ամսվա պայմանական ազատազրկման` հարկերի վճարումից խուսափելու համար: Դատարանը նաև տուգանել է հարձակվողին 2 մլն եվրոյով, իսկ նրա հայրը կվճարի 1,5 մլն եվրո, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին Reuters-ի վրա հղումով:
Դատարանը Մեսսիին և նրա հորը մեղավոր է ճանաչել հարկերից խուսափելու գործի 3 կետով: Ըստ իսպանական օրենսդրության, եթե ազատազրկման ժամկետը չի գերազանցում 3 տարին, այն կարող է պայմանական լինել:
Ըստ դատախաղի տվյալների, երբ 2013-ին Լիոնել և Խորխե Մեսսիներին մեղադրեցին 4,1 մլն եվրո հարկերի վճարումից խուսափելու համար, նրանք Ուրուգվայից իրավաբանների օգնությամբ օֆշորային պանամական ընկերություն ստեղծեցին և շարունակեցին թաքցնել եկամուտների մասին տեղեկությունները: Դեկտեմբերին ֆուտբոլիստից հանեցին հարկերը չվճարելու մեղադրանքը 2012 և 2013թթ. բարեգործական ընկերական խաղերին մասնակցելու համար, ընդ որում Բարսելոնայում կարծում են, որ մեղավոր պետք է ճանաչվի միայն ֆուտբոլիստի հայրը, որը կառավարում է ֆինանսները:
29-ամյա Լիոնել Մեսսին իր մասնագիտական ամբողջ կարիերայի ընթացքում հանդես է գալիս «Բարսելոնա» ակումբի կազմում: Նրա մասնակցությամբ թիմը 4 անգամ հաղթել է Չեմպիոնների լիգայում: Մեսսին 5 անգամ «Ոսկե գնդակի» է արժանացել, որը հանձնվում է աշխարհի լավագույն ֆուտբոլիստին:
Արգենտինացի ֆուտբոլիստ Լիոնել Մեսսին վերանայել է իր որոշումը Արգենտինայի հավաքականի կազմում կարիերան ավարտելու մասին, սակայն, հետո ասվեց, որ նա կվերանայի իր որոշումը: Ավելի վաղ Արգենտինայի նախագահ Մաուրիսիո Մակրին անձամբ էր խնդրել 29-ամյա Մեսսիին չհեռանալ ազգային հավաքականից, իսկ երկրպագուները փորձում են համոզել, որ նա հրաժարավի հեռանալու մասին իր որոշումից #NoTeVayasLio հեշթեգի օգտնությամբ` «Մի հեռացիր, Լեո»:
Նաև հարյուրավոր երկրպագուներ հանրահավքներ են արել Բուենոս Այրեսում` խնդրելով Մեսսիին փոխել որոշումը: Ազգային թիմում Մեսսին սկսել է խաղալ 2005-ից: Հավաքականի կազմում նա 113 խաղի է մասնակցել, իրացնելով 55 գոլ, որը ռեկորդային ցուցանիշ է:

6 Июль 2016 - 11:57 AMT
Испанский суд приговорил аргентинского футболиста «Барселоны» Лионеля Месси и его отца Хорхе Месси к 21 месяцу тюремного заключения за уклонение от уплаты налогов.
Также суд оштрафовал форварда на 2 млн евро, отец футболиста выплатит полтора миллиона евро, передает РИА Новости со ссылкой на Reuters.
Суд признал Месси и его отца виновным в трех эпизодах уклонения от уплаты налогов. По испанскому законодательству, если срок не превышает двух лет, наказание можно отбывать условно.
По данным прокурора, после того, как в 2013 году Лионеля и Хорхе Месси обвинили в уклонении от уплаты налогов на сумму 4,1 млн евро, они при помощи юристов из Уругвая создали офшорную панамскую компанию и продолжили скрывать сведения о доходах. В декабре с нападающего сняли обвинения в неуплате налогов за его участие в благотворительных товарищеских матчах в 2012 и 2013 годах, при этом в прокуратуре Барселоны считают, что виновным должен быть признан только отец футболиста, управлявший финансами.
Лионель Месси – четырехкратный победитель Лиги чемпионов и семикратный чемпион первенства Испании, родился в Аргентине, но получил испанское гражданство в 2005 году. За 12 месяцев по июнь 2015 года он заработал $74 млн и занимает четвертую строчку в рейтинге самых богатых спортсменов мира по версии журнала Forbes.
В связи с этим судебным процессом Месси пропустил часть тренировок национальной сборной Аргентины перед Кубком Америки по футболу. На турнире аргентинцы дошли до финала, где в серии пенальти уступили команде Чили. После этого стало известно, что Месси решил завершить выступления за национальную команду.