8 Հուլիս 2016 - 06:20 AMT
Հուլիսի 7-ի լույս 8-ի գիշերը՝ ժամը 03:20-ի սահմաններում, ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի արևելյան (Ակնա) ուղղությամբ հակառակորդը ձեռնարկել է դիվերսիոն-հետախուզական ներթափանցման փորձ:
ՊԲ առաջապահ զորամասերի կանխարգելիչ գործողությունների արդյունքում՝ հակառակորդի ներթափանցման փորձը ձախողվել է:
Բացի դիվերսիոն ներթափանցման փորձից, հակառակորդը որոշ ուղղություններում խախտել է հրադադարի պահպանման ռեժիմը՝ կիրառելով տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներ:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը լիակատար վերահսկողություն են պահպանում առաջնագծում և շարունակում վստահորեն իրականացնել մարտական հերթապահություն:
Հուլիսի 6-ի լույս 7-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հրադադարի ռեժիմը հիմնականում պահպանվել է:Որոշ հատվածներում տեղի են ունեցել հրաձգային զենքերից կրակոցներ, որոնք էապես չեն ազդել իրավիճակի վրա:
Հուլիսի 5-ի լույս 6-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում պահպանվել է հարաբերական հանգիստ իրադրություն: Հակառակորդը շարունակել է խախտել հրադադարի ռեժիմը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից` որոշ ուղղություններում կիրառելով նաև դիպուկահար հրացաններ:

8 Июль 2016 - 06:42 AMT
В ночь с 7-го на 8-е июля, около 03:20, в восточном направлении линии соприкосновения карабахско-азербайджанских ВС, Азербайджан предпринял попытку разведывательно-диверсионного проникновения.
В результате предпринятых действий передовых подразделений Армии обороны НКР попытка диверсии противника провалилась, сообщает пресс-служба АО НКР.
ВС Азербайджана, кроме попытки диверсионного проникновения, на некоторых направлениях линии соприкосновения нарушали режим прекращения огня, применяя разнокалиберное стрелковое оружие.
Армия обороны Нагорно-Карабахской Республики осуществляет полноценный контроль на передовой, продолжая уверенно нести боевое дежурство.
В ночь с 6-го на 7-е июля на линии соприкосновения карабахско-азербайджанских ВС режим прекращения огня, в основном, соблюдался.В направлении некоторых участков с азербайджанской стороны зафиксированы выстрелы из стрелкового оружия, которые не повлияли на оперативную ситуацию.