8 Հուլիս 2016 - 07:14 AMT
Սիրիական բանակը հայտնել է, որ հսկողություն է հաստատել Հալեպի հյուսիսում` Քասթիլո ճանապարհին, որը միակ ուղին էր, որը կապում էր ապստամբների կողմից վերահսկվող Հալեպի այդ հատվածն արտաքին աշխարհի հետ:
Նախկինում Բրիտանիայում տեղակայված Մարդու իրավունքների դիտարկման սիրիական կենտրոնը հայտնել էր, որ կառավարական ուժերը մի կիլոմետրի հեռավորության վրա են Քասթիլոյից, որի փակումը կնշանակի, որ ապստամբները Հալեպում հայտնվել են շրջափակման մեջ: Եթե ճանապարհը փակվի, աշխարհից կտրված կմնա մոտ 250.000 մարդ, որոնք ապրում են ապստամբների կողմից վերահսկվող Հալեպի շրջաններում:
Ապստամբների ներկայացուցիչներն ավելի վաղ հայտարարել էին, որ ավիահարվածների և գնդակոծությունների պատճառով երթևեկությունն այդ ճանապարհով գրեթե դադարեցված է:
Քասթիլո ճանապարհի համար թեժ մարտերը սկսվեցին այն բանից հետո, երբ հուլիսի 6-ին սիրիական բանակը հայտարարեց առաջիկա 72 ժամում կրակի միակողմանի դադարեցման մասին: Ըստ սիրիացի զինվորականների, ոչ բոլորը հավանություն տվեցին հրադադարին, հայտնում է BBC-ին:
Հալեպը, որը նախկինում Սիրիայի գործարար և առևտրի կենտրոնն էր, երկու մասի է բաժանվել` արևելյան մասը վերահսկում են ապստամբները, իսկ արևմտյան մասը` կառավարական ուժերը:
Միջազգային իրավապաշտպան Amnesty International (AI)-ի զեկույցում ասվում է, որ Հալեպի և Իդլիբի շրջանում գործող զինյալ խմբավորումները ռազմական հանցագործություններ են կատարում: Ըստ իրավապաշտպանների, ապստամբներն առևանգում, խոշտանգում և սպանում են խաղաղ բնակիչներին:
Սիրիայի ապստամբ խմբավորումները զինված պայքար են մղում Սիրիայի օրինական կառավարության դեմ: Գրոհայինները հիմնականում սուննի արաբներ են, սակայն նրանց են միացել նաև քրդերից, սիրիացի թուրքմեններից, պաղեստինցիներից, լիբիացիներից բաղկացած խմբեր: Զինյալ խմբավորումների անդամներ են նաև գրոհայինները Լիբանանից, Թունիսից, Սաուդյան Արաբիայից, այլ երկրներից:

8 Июль 2016 - 06:34 AMT
Сирийская армия сообщила, что взяла контроль над дорогой Кастилло на севере Алеппо, которая оставалась единственным путем, связывающим подконтрольную повстанцам часть Алеппо с внешним миром.
Ранее базирующийся в Британии Сирийский центр мониторинга за правами человека сообщал, что правительственные силы находятся в километре от развязки Кастилло, перекрытие которой будет означать, что повстанцы в Алеппо фактически взяты в окружение. Отрезанными от внешнего мира в случае перекрытия дороги останутся около 250 тысяч человек, которые живут в контролируемых повстанцами районах Алеппо.
Дорога Кастилло связывает Алеппо с пограничным с Турцией районом Аазаз.
Представители повстанцев ранее заявляли, что движения по этой дороге уже фактически нет из-за повреждений после авиаударов и обстрелов. Тем не менее, повстанческие группы сообщали, что пытаются оттеснить сирийскую армию от дороги Кастилло и вернуть утраченные позиции.
Интенсивные бои за контроль над дорогой Кастилло начались после того, как 6-го июля сирийская армия объявила об одностороннем прекращении огняна ближайшие 72 часа. По данным сирийских военных, не все группы повстанцев поддержали инициативу о перемирии на несколько суток в дни празднования окончания месяца Рамадан, сообщает BBC.
Алеппо, бывший деловой и торговый центр Сирии, разделен на две половины: восточную часть города контролируют повстанцы, а западную – правительственные силы.
В начале июня президент Сирии Башар Асад заявил, что он отвоюет «каждый дюйм» земли Сирии, а Алеппо станет «кладбищем надежд» его турецкого коллеги Реджепа Тайипа Эрдогана. Последнего сирийский президент обвинил в поддержке повстанцев и фашизме.
В Сирии, где с 2011 года война унесла жизни свыше 250 тысяч человек, с февраля 2016-го года действует перемирие, достигнутое при посредничестве США и России.
Режим прекращения огня не распространяется на запрещенные в России и ряде других стран экстремистские организации «Исламское государство», «Джебхат ан-Нусра» и другие формирования, признанные Советом Безопасности ООН террористическими.