ՆԱՏՕ-ն կոչ է անում ղարաբաղյան հակամարտության բոլոր կողմերին նվազեցնել լարվածությունը և ձեռնպահ մնալ բռնությունից: Այդ մասին հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը Վարշավայում ընթացող գագաթնաժողովում:
«Ակնկալում եմ, որ մեր կոմյունիկեում ևս կհիշատակենք ղարաբաղյան հակամարտությունը: Մեր ուղերձը հետևյալն է` կոչ ենք անում բոլոր կողմերին նվազեցնել լարվածությունը, ձեռնպահ մնալ բռնությունից և շարունակել խաղաղ և բանակցությունների հիման վրա լուծում գտնելու փորձերը: Մենք սատարում ենք խաղաղ կարգավորման բոլոր ջանքերին»,- ասել է Ստոլտենբերգը լրագրողներին գագաթնաժողովի մեկնարկից առաջ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հուլիսի 8-ին աշխատանքային այցով մեկնել է Լեհաստան՝ մասնակցելու ՆԱՏՕ-ի անդամ և ոչ անդամ պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների ձևաչափով հանդիպմանը:
Ավելի վաղ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը Twitter-ի իր միկրոբլոգում գրել էր, որ ՆԱՏՕ-ի վարշավյան գագաթնաժողովը ղարաբաղյան կարգավորումը քննարկելու ևս մեկ հնարավորություն է: «Նոր եմ ժամանել Վարշավա` ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովին: Սա ևս մեկ հնարավորություն է Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը քննարկելու համար», -ասվում է ամերիկացի համանախագահի գրառման մեջ:

8 Июль 2016 - 10:54 AMT
НАТО призывает все стороны конфликта в Нагорном Карабахе снизить напряженность и воздержаться от насилия. Об этом заявил генсек НАТО на ссаммите в Варшаве Йенс Столтенберг.
«Я ожидаю, что в нашем коммюнике мы также упомянем конфликт в Нагорном Карабахе. Наше сообщение заключается в том, что мы призываем обе стороны сократить напряженность, воздержаться от насилия и продолжить пытаться найти мирное и основанное на переговорах решение. Мы поддерживаем все усилия по поиску мирного и основанного на переговорах решения конфликта в Нагорном Карабахе», — сказал Столтенберг журналистам перед началом саммита, передает РИА Новости.
Ранее стало известно, что президент Армении Серж Саргсян с рабочим визитом отправился в Варшаву, где проведет ряд встреч в рамках саммита НАТО.
6 мая в Вене состоялась первая после апрельских событий на линии соприкосновения ВС Карабаха и Азербайджана встреча президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева. В ходе встречи были достигнуты согласия предпринять шаги для внедрения механизма мониторинга исполнения соглашений и расследования инцидентов, увеличения возможностей команды личного представителя председателя ОБСЕ, а также – для возможного возобновления переговорного процесса мирного урегулирования конфликта.