Հուլիսի 8-ի լույս 9-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում պահպանվել է հարաբերական անդորր:
Հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից խախտել է հրադադարի ռեժիմը` անկանոն բնույթի կրակոցներ արձակելով հայ դիրքապահների ուղղությամբ:
Հուլիսի 7-ի լույս 8-ի գիշերը՝ ժամը 03:20-ի սահմաններում, ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի արևելյան (Ակնա) ուղղությամբ հակառակորդը ձեռնարկել է դիվերսիոն-հետախուզական ներթափանցման փորձ: ՊԲ առաջապահ զորամասերի կանխարգելիչ գործողությունների արդյունքում՝ հակառակորդի ներթափանցման փորձը ձախողվել է:
Բացի դիվերսիոն ներթափանցման փորձից, հակառակորդը որոշ ուղղություններում խախտել է հրադադարի պահպանման ռեժիմը՝ կիրառելով տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներ:

9 Июль 2016 - 06:28 AMT
В ночь с 8-го на 9-е июля на линии соприкосновения карабахско-азербайджанских ВС сохранялось относительное затишье.
Азербайджан нарушил режим прекращения огня, ведя беспорядочный обстрел из разнокалиберного стрелкового оружия, в направлении армянских позиций.
Армия обороны Нагорно-Карабахской Республики воздержалась от ответных действий и продолжила уверенно нести боевое дежурство.
В ночь с 7-го на 8-е июля, около 03:20, в восточном направлении линии соприкосновения карабахско-азербайджанских ВС, Азербайджан предпринял попытку разведывательно-диверсионного проникновения. В результате предпринятых действий передовых подразделений Армии обороны НКР попытка диверсии противника провалилась, сообщает пресс-служба АО НКР.ВС Азербайджана, кроме попытки диверсионного проникновения, на некоторых направлениях линии соприкосновения нарушали режим прекращения огня, применяя разнокалиберное стрелковое оружие.