Պալմիրայի շրջակայքում գրոհայինները սիրիական կառավարական բանակի Մի-24 հարվածային ուղղաթիռ են խոցել: «Սիրիայի ԶՈւ-ն Մի-24 ուղղաթիռ է կորցրել Պալմիրայի մոտակայքում: Ուղղաթիռը խոցել են ահաբեկիչները ցամաքից»,-ասել է սիրիական ռազմական աղբյուրը, հայտնում է «Ինտերֆաքսը»:
Ըստ աղբյուրի, անձնակազմի ճակատագիրն անհայտ է:
Մի-24-ը հարվածային ռուսական ուղղաթիռ է, որի արտադրությունը սկսվել է դեռևս խորհրդային տարիներին` ավելի քան 40 տարի առաջ: Մի-24-ը առավել տարածված հարվածային ուղղաթիռն է աշխարհում:
Ավելի վաղ սիրիական Հմեյմիմում ՌԴ ավիաբազայի ներկայացուցիչն ասել էր, որ բոլոր ռուսական մարտական ուղղաթիռները, որոնք գտնվում են Սիրիայի տարածքում, նախատեսված առաջադրանքերը կատարելով, բարեհաջող վերադարձել են, կորուստներ չկան:
Պալմիրան ազատագրվեց «Իսլամական պետության» ահաբեկիչներից 2016-ի մարտի 27-ին: Գործողությունն իրականացրել են սիրիական բանակի ստորաբաժանումները ռուսական ավիացիայի և հատուկ ուժերի աջակցությամբ: ԻՊ հսկողության տակ Պալմիրան գրեթե մեկ տարի մնաց, այդ ընթացքում ահաբեկիչները մեծ ավերածություններ գործեցին քաղաքում, ճարտարապետական կոթողներ պայթեցվեցին:

9 Июль 2016 - 09:08 AMT
«Вертолет Ми-24 Вооруженных сил Сирии потерян в районе Пальмиры. Его сбили террористы с земли», – сказал сирийский военный источник, приводит «Интерфакс».
По словам источника, о судьбе экипажа ему неизвестно.
Ми-24 – советский/российский ударный вертолет. Запуск его производства состоялся более 40 лет назад. Ми-24 – один из наиболее распространенных ударных вертолетов в мире.
Ранее представитель авиабазы РФ Хмеймим сказал, что все российские боевые вертолеты, находящиеся в Сирийской Арабской Республике, после выполнения плановых задач благополучно вернулись на аэродромы, никаких потерь нет.
Пальмира была освобождена от боевиков террористической группировки «Исламское государство» 27 марта 2016 года. Операцию проводили части сирийской армии при поддержке российской авиационной группировки и сил специальных операций.
Под контролем ИГ город находился почти год, за это время, террористами были разрушены несколько памятников античной архитектуры – во время оккупации были взорваны два древних храма. Радикалы также казнили 82-летнего главного смотрителя античного комплекса.