Աբխազիայի նախագահի արտահերթ ընտրությունների վերաբերյալ հանրաքվեն չի կայացել` մասնակցությունը կազմել է 1.23%, անհրաժեշտ 50%-ի փոխարեն: Այդ մասին հայտարարել է Աբխազիայի ԿԸՀ ղեկավար Բատալ Տաբագուան:
«Ընտրացուցակներում ընդգրկված էր 132.877 քաղաքացի, մասնակցել է քվեարկությանը` 1.628-ը, որը կազմում է ցուցակում ընգրկվածների 1.23%-ը: Կողմ քվեարկել է 750 մարդ, դեմ` 761: Անվավեր է ճանաչվել 117 քվեաթերթիկ, հայտարարել է Տաբագուան, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Ելնելով հանրաքվեի մասին օրենքի 28-րդ հոդվածից` ԿԸՀ-ն որոշել է հանրաքվեն ճանաչել չկայացած»,-հավելել է նա:
Հուլիսի 5-ին աբխազական ընդդիմությունը ցույց էր կազմակերպել Աբխազիայի ՆԳՆ շենքի մոտ, որը վերածվեց շենքի գրոհի` ցուցարարները կոտրեցին դարպասներն ու հասան գլխավոր մուտքին: Բացի այդ ցուցարարները «Մոլոտովի կոկտեյլներ» են նետել շենքի ուղղությամբ, հրդեհ է առաջացել: ՆԳՆ ղեկավարին մեղադրում են հանրապետությունում քրեածին իրավիճակի վատթարացման մեջ: Ցուցարարները պահանջում էին նաև տեղափոխել հուլիսի 10-ին կայանալիք հանրաքվեն: Հուլիսի 5-ի երեկոյան Հաջիմբան ժամանակավորապես հեռացրել է պաշտոնից ՆԳՆ ղեկավար Լեոնիդ Ձապշբային, որի հրաժարականն էին պահանջում ցուցարարները:
Ավելի վաղ Հաջիմբան հրամանագիր էր ստորագրել հուլիսի 10-ին հանրաքվե անցկացնելու վերաբերյալ: Աբխազիայի քաղաքացիները պետք է պատասխանեն հետևյալ հարցին. «Անհրաժեշտ համարո՞ւմ եք Աբխազիայի Հանրապետության նախագահի վաղաժամ ընտրությունների անցկացումը»:

11 Июль 2016 - 06:26 AMT
Референдум по вопросу о проведении досрочных выборов президента Абхазии признан не состоявшимся, итоговая явка составила 1.23% при необходимых 50%. Об этом заявил глава ЦИК республики Батал Табагуа.
«Общее число граждан, включенных в списки для голосования — 132.877, число граждан, принявших участие в голосовании — 1.628, что составляет 1.23% от включенных в списки. Число голосов поданных «за» — 750, «против» — 761. Число бюллетеней, признанных недействительными — 117»- заявил Табагуа, приводит РИА Новости.
«Исходя из статьи 28 закона о референдуме, ЦИК решил, что референдум признан несостоявшимся» — добавил он. В ходе референдума 10-го июля абхазским гражданам предстояло ответить на вопрос: «Считаете ли вы необходимым проведение досрочных выборов президента республики Абхазия?».
5 июля в Сухуме прошел митинг оппозиции, которая требовала перенести голосование на осень. Акции протеста закончились массовыми беспорядками, в которых пострадали 19 человек.