Հուլիսի 8-ին Պալմիրայի շրջակայքում «Իսլամական պետության» գրոհայինների կողմից խոցված ուղղաթիռը ռուսական էր: Անձնակազմի հրամանատար Ռյաֆագատ Հաբիբուլինն ու լեյտենանտ Եվգենի Դոլգինը տեղում մահացել են, հայտնում է «Կոմերսանտը» ռազմական կառավարման մարմիններում աղբյուրների վրա հղումով:
Առաջինը ռուսական ուղղաթիռի կործանման մասին լուրը հուլիսի 8-ին հայտնել էր Al Jazeera-ն, սակայն նույն օրն այդ տեղեկությունը հերքեցին Հմեյմիմ ավիաբազայի ներկայացուցիչները: Մեկ օր անց ՌԴ ՊՆ-ն խոստովանեց, որ ուղղաթիռը խոցվել է և օդաչուները զոհվել են:
Ըստ պաշտոնական վարկածի, ռուսաստանցի օդաչուներ Ռյաֆագատ Հաբիբուլինն ու Եվգենի Դոլգինը պլանային թռիչք էին կատարում:
Ըստ աղբյուրի, խոսքը ոչ թե հին սիրիական Մի-25-ի մասին է, այլ նոր ռուսական Մի-35Մ-ի, որոնք Հմեյմիմում են տեղակայվել 2016-ի մարտին: Առնվազն երկու Մի-35Մ-ից բաղկացած ավիախումբը թռիչք էր կատարում Հոմս գավառում, երբ Հաբիբուլինի ղեկավարած անձնակազմը նկատել է, որ գրոհայինների մեծ խումբը Պալմիրայի արևելքում գրոհում է սիրիական զորքերի դիրքերը:
Հաբիբուլինը սկսել է գրոհը`սպառելով ամբողջ զինամթերքն, իսկ երբ շրջադարձ էր կատարում վերադառնալու համար, խոցվել է հրթիռով: Ուղղաթիռը կորցրել է կառավարումը, վայր է ընկել և պայթել: Փրկվելու շանսեր անձնակազմը չուներ: Ուղղաթիռի անձնակազմի անդամները 12-րդ և 13-րդ զինծառայողն են, որոնց մահը պաշտոնապաես ճանաչվել է:
Ռուսական գործողությունը Սիրիայում ահաբեկիչների դեմ մեկնարկել է 2015-ի սեպտեմբերին: 2016-ի մարտին ՌԴ նախագահ Պուտինը հրամանագիր ստորագրեց զինվորականների մեծ մասին դուրս բերելու մասին: ՌԴ ՊՆ-ն ճանաչել է Սիրիայում 13 ռուս զինծառայողի կորուստ:

8 июля боевики террористической группировки «Исламское государство» сбили вертолет Ми-35М воздушно-космических сил (ВКС) РФ, выполнявший боевое задание вблизи Пальмиры. Командир экипажа полковник Ряфагать Хабибуллин и лейтенант Евгений Долгин погибли на месте. Об этомсообщает «Коммерсантъ» со ссылкой на источники в органах военного управления.
Первым о катастрофе неназванного российского вертолета в провинции Хомс сообщил 8 июля телеканал Al Jazeera, но в тот же день эта информация была опровергнута представителем авиабазы Хмеймим. Через сутки Минобороны РФ было вынуждено признать, что вертолет был сбит, и летчики погибли.
По официальной версии, российские летчики-инструкторы Ряфагать Хабибуллин и Евгений Долгин совершали плановый вылет на сирийском вертолете Ми-25.
По данным источника, речь идет не о старом сирийском Ми-25, а о новом российском вертолете Ми-35М (несколько таких машин было переброшено из мест постоянной дислокации в Хмеймим в марте 2016 года). Группа как минимум с двумя Ми-35М выполняла облет местности в провинции Хомс, когда экипаж во главе с полковником Хабибуллиным заметил, что на востоке Пальмиры крупный отряд боевиков атаковал позиции сирийских войск.
Хабибуллин начал атаку, отстреляв весь боекомплект, Ми-35М пытался лечь на обратный курс, однако в хвостовую балку попала ракета из ПТУР. Машина сразу же потеряла управление, начала сваливаться и ушла в неконтролируемое вращение. Через несколько секунд вертолет рухнул на землю и тут же взорвался. Шансов спастись у экипажа не было.
Полковник Хабибуллин и лейтенант Долгов стали 12-м и 13-м военнослужащими, чья гибель была признана официально. Останки их тел были найдены сирийскими войсками и доставлены в Хмеймим.
Российская операция в Сирии против террористов началась в конце сентября 2015 года. В середине марта 2016 года президент Владимир Путин поручил вывести основную часть военных. Минобороны признало гибель 13 российских военных в Сирии.