Ստամբուլի օդանավակայանում ահաբեկչության գործով Թուրքիայում դատարանի որոշմամբ ևս 7 կասկածյալ է ձերբակալվել
Կասկածյալները բերման էին ենթարկվել ոստիկանության շուրջկալի ժամանակ: Նրանք ձերբակալվել են զինյալ ահաբեկչկան խմբավորմանն անդամակցելու և «սպանության մեղսակցության» մեղադրանքով: Ըստ DHA գործակալության աղբյուրների տեղեկատվության, նրանք բոլորն օտարերկրացիներ են, քաղաքացիությունը չի հստակեցվում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ավելի վաղ թուրքական իշխանությունները ևս 17 կասկածյալի ձերբակալության թույլտվություն էին տվել, որից 11-ն ունի ՌԴ քաղաքացիություն:
Հունիսի 28-ի երեկոյան Ստամբուլի Աթաթուրքի անվան միջազգայինն օդանավակայանում պայթյուններ են որոտացել, որոնք, 41 մարդու կյանք են խլել: ԱՎելի քան 150 մարդ վնասվածքներ է ստացել: Վարչապետ Յիլդիրիմը հայտարարել է, որ պայթյունի պատասխանատու են համարում ԻՊ-ին:
Ավելի վաղ թուրքական ԶԼՄ-ները հայտնել էին, որ ահաբեկչությունը կատարել են մահապարտները ՌԴ Դաղստանից, ինչպես նաև Ղրղզստանից և Ուզբեկստանից: Կազմակերպիչ են համարում չեչեն Ահմեդ Չաթաևին, որը նախկինում աշխատել է «Իմրաթ Կավկազ» հանցավոր խմբավորման առաջնորդ Դոկու Ումարովի համար, որի մահվանից հետո միացել է ԻՊ-ին:

Суд в Турции санкционировал арест еще семерых подозреваемых в причастности к теракту в аэропорту Стамбула.
Подозреваемые были задержаны в ходе рейдов полиции, которые прошли в городе в минувший четверг, и арестованы по обвинению в членстве в вооруженной террористической группировке «и пособничестве убийству». По информации источников агентства DHA, все они являются иностранцами, гражданство не уточняется, передает РИА Новости.
Три взрыва прогремели на входе, выходе и на парковке в международном терминале стамбульского аэропорта Ататюрка вечером 28 июня.
В результате теракта погибли 44 человека, в том числе 19 иностранцев, 239 человек были ранены.
Президент Турции Тайип Эрдоган заявил ранее об аресте 30 подозреваемых в причастности к теракту, По его словам, к теракту причастны граждане РФ (уроженцы Дагестана), Киргизии и Таджикистана, а саму атаку организовала террористическая группировка «Исламское государство» (ИГ). Ранее турецкие СМИ сообщили, что 11 арестованных являются гражданами РФ.
В свою очередь, пресс-секретарь российского президента Дмитрий Песков заявил, что Россия неоднократно предупреждала Турцию и страны Европы о попытках террористов укрыться на их территории. Возможная причастность 11 граждан РФ к теракту в аэропорту в Стамбуле, вероятно, является последствием игнорирования этих сигналов.