12 Հուլիս 2016 - 07:00 AMT
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները մտադիր են այցելել ղարաբաղյան հակամարտության տարածաշրջան, սակայն այցի հստակ ժամկետը դեռ որոշված չէ: Այդ մասին ասել է ԵԱՀԿ ՄԽ ռուս համանախագահ, դեսպան Իգոր Պոպովը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Համանախագահների նախորդ այցը Բաքու, Երևան և Ստեփանակերտ տեղի է ունեցել ապրիլյան ռազմական գործողություններից անմիջապես հետո` մեկնարկելով ապրիլի 5-ին:
«Բնականաբար, մենք մեկնելու ենք տարածաշրջան, սակայն, նոր այցելության ամսաթիվը դեռ համաձայնեցվում է կողմերի հետ, երբ նրանց հարմար կլինի` հաշվի առնելով նրանց աշխատանքային ժամանակացույցը»,-ասել է Պոպովը: Ըստ նրա, հուլիսի 11-ին Վիեննայում տեղի է ունեցել ԵԱՀԿ ՄԽ անդամների հերթական հանդիպումը` ռուս, ամերիկացի և ֆրանսիացի համանախագահների, ինչպես նաև ԵԱՀԿ նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկի մասնակցությամբ:
«Ընդհանուր առմամբ հանդիպումը նվիրված էր վերջին միջնորդական ջանքերի գնահատմանը, որոնք ձեռնարկում են համանախագահ երկրները, և Սանկտ Պետերբուրգում նախագահների հանդիպման արդյունքներին: Իմ գործընկերները` ֆրանսիացի և ամերիկացի համանախագահները պատմել են, թե ինչ զրույցներ են ունեցել Ֆրանսիայի նախագահ Օլանդի ու ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի հետ: Նաև խոսել ենք այն մասին, թե ինչպես պետք է կառուցենք մեր հետագա միջնորդական աշխատանքը»,-ասել է Պոպովը:

Сопредседатели Минской группы ОБСЕ по Нагорному Карабаху намерены вновь посетить регион конфликта, однако точная дата визита пока не установлена. Об этом сообщил сопредседатель группы российский посол Игорь Попов.
Предыдущий визит в Баку, Ереван и Степанакерт начался 5-го апреля через несколько дней после последнего обострения ситуации.
«Естественно, мы поедем, но даты пока нет, она обговаривается сторонами, когда будет удобнее им, с учетом их рабочего графика», — сказал Попов.
По его словам, 11-го июля в Вене прошло плановое заседание всех членов Минской группы с участием российского, американского и французского послов, а также личного представителя председателя ОБСЕ Анджея Каспршика.
«В целом вся эта встреча была посвящена оценкам последних посреднических усилий, которые предпринимались странами-сопредседателями, и итогам саммита в Санкт-Петербурге. Мои коллеги, французский и американский, рассказали, какие беседы провел (президент Франции Франсуа) Олланд, а также госсекретарь (США Джон) Керри. Также мы поговорили о том, как строить дальнейшую посредническую работу», — сказал он.