12 Հուլիս 2016 - 09:30 AMT
Արևելյան գործընկերության երկրները որոշ ոլորտներում կարող են միասնական տնտեսական տարածք ստեղծել: Այդ մասին հուլիսի 11-ին հայտնել է Ուկրաինայի ԱԳ նախարար Պավել Կլիմկինը Արևելյան գործընկերության արտգործնախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպմանը, հայտնում է UNN-ն:
«Ես հարց բարձրացրեցի հնարավոր բեղմնավոր բանավեճի մասին` նպատակ ունենալով պարզել թե ինչպես պետք է ընդհանուր տնտեսական տարածք կառուցել»,-ասել է Կլիմկինը:
Նա նշել է, որ Արևելյան գործընկերության երկրները հեռանկարային շուկա են եվրոպական ապրանքների համար: Եվրախորհրդի հարևանության և ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Յոհաննես Հանը հավելել է, որ «գործակցության տնտեսական ասպեկտը նշանակալի դեր ունի, և եթե մենք ցանկանում ենք կայունացնել տարածաշրջանը, պետք է ներդրումներ անենք տնտեսական զարգացման մեջ»:
«Անդամ 6 երկրի ընդհանուր շուկան մոտ 70 մլն է, դա հսկայական շուկա է և հսկայական հնարավորություն, սակայն, մինչ օրս, հաշվի առնելով նաև եվրոպական շուկան, եվրոպական ապրանքաշրջանառության միայն վեցերորդ մասն է իրականացվում այդ 6 երկրի հետ: Մենք այստեղ մեծ ներուժ ենք տեսնում»,-ասել է եվրահանձնակատարը:
Արևելյան գործընկերության նախագիծը չի նախատեսում ԵՄ-ին անդամակցելու հնարավորություն, սակայն միտված է ԵՄ քաղաքական և տնտեսական ինտեգրմանը Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի, Վրաստանի, Մոլդովայի, Ուկրաինայի հետ: 2014-ին Թբիլիսին, Քիշնևն ու Կիևը ասոցացման մասին համաձայնագիր են կնքել ԵՄ հետ: Մյուս երկրների հետ ԵՄ-ն որոշել է մշակել գործընկերության անհատական ծրագրեր, որոնք գործակցության նվազ աստիճան են ենթադրում:

Страны «Восточного партнерства» могут создать единое экономическое пространство в определенных сферах. Об этом 11 июля сообщил министр иностранных дел Украины Павел Климкин на пресс-конференции по результатам 7-го неформального министерского диалога стран «Восточного партнерства» (Армения, Грузия, Украина, Молдова, Азербайджан, Беларусь) в Киеве, передает УНН.
«Я поставил вопрос о возможности плодотворной дискуссии с целью определить возможно ли и какими образом построить общее экономическое пространство», – сказал Климкин.
В этом ключе он отметил, что страны «Восточного партнерства» являются перспективным рынком для европейских товаров.
В свою очередь, комиссар Европейского Союза по вопросам политики соседства и расширения Йоханнес Хан добавил, что «экономический аспект нашего сотрудничества это именно то, что играет значительную роль, и если мы хотим стабилизировать регион, то должны инвестировать в экономическое развитие».
«Как уже сказано, 6 стран вместе составляют более 70 млн человек и это огромный рынок и огромная возможность, но до сих пор, учитывая европейский рынок, только шестая часть европейского товарооборота проходит с этими шестью странами. И сегодня мы здесь видим огромный потенциал и его улучшение с укреплением наших отношений», – добавил еврокомиссар.
«Восточное партнерство» — программа Европейского союза, направленная на сближение ЕС с Арменией, Азербайджаном, Украиной, Молдавией, Грузией и Белоруссией. Программа предусматривает значительное повышение уровня политического взаимодействия, широкую интеграцию бывших советских республик в экономику ЕС, увеличение объемов предоставляемой им финансовой помощи и усиление энергетической безопасности.