ՀՀ վարչապետը դիմել է Իրանին ներմուծվող գազի ծավալներն ավելացնելու հարցով, հայտնում է կառավարության մամուլի ծառայությունը:
ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Իրանի Իսլամական Հանրապետության առաջին փոխնախագահ Էսհաղ Ջահանգիրիի հետ: Զրուցակիցները բարձր են գնահատել երկու բարեկամ պետությունների միջև հարաբերությունները, որոնք շարունակում են զարգանալ փոխվստահության մթնոլորտում: Կողմերը քննարկել են Հայաստանի և Իրանի միջև տնտեսական համագործակցության հետագա ընդլայնմանն ու խորացմանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում Հովիկ Աբրահամյանը դիմել է Էսհաղ Ջահանգիրիին՝ Իրանից Հայաստան ներմուծվող գազի ծավալներն ավելացնելու հարցով, քանի որ Վրաստանի տարածքում մայրուղային գազատարի վնասված հատվածներում վերականգնողական աշխատանքների իրականացման նպատակով հուլիսի 10-ից օգոստոսի 10-ը Ռուսաստանից Հայաստան բնական գազի մատակարարումը ժամանակավորապես դադարեցվել է: Իրանական կողմը դրական է արձագանքել հայկական կողմի առաջարկին:
Հովիկ Աբրահամյանը և Էսհաղ Ջահանգիրին անդրադարձ են կատարել նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի:
2016-ի հուլիսի 10-ից մինչև օգոստոսի 10-ը Վրաստանի տարածքով Հայաստան բնական գազի մատակարարումը ՌԴ-ից ժամանակավորապես դադարեցվել է: «Ղազախ-Սագուրամո» տարանցիկ գազատարի վրա հիմնանորոգման աշխատանքներ են սկսվել: Մայրուղային գազատարի վնասված հատվածներում վերականգնողական, գծային փականների փոխարինման, ինչպես նաև սողանքի շրջանում գազատարի նոր կառուցված հատվածի ներմիացման աշխատանքներ կիրականացվեն: Վերականգնողական աշխատանքների շրջանակում վերանորոգվելու է նաև Բաքու-Թբիլիսի երկաթուղային անցումի տակի հատվածը:
Վերանորոգման ընթացքում ռուսական գազի առաքումը Հայաստան դադարեցվել է: Դա համաձայնեցված է ինչպես ՀՀ, այնպես էլ ՌԴ հետ:

13 Июль 2016 - 05:24 AMT
Премьер-министр Армении Овик Абраамян провел телефонный разговор с первым вице-президентом Исламской Республики Иран Эсхаком Джахангири. Об этом сообщает пресс-служба армянского правительства.
Собеседники высоко оценили отношения между двумя дружественными странами, которые продолжают развиваться в атмосфере взаимного доверия. Стороны обсудили широкий спектр вопросов дальнейшего расширения и углубления экономического сотрудничества между Арменией и Ираном.
В ходе телефонной беседы Абраамян обратился к Джахангири с вопросом об увеличении объемов импортируемого в Армению газа, так как с 10 июля по 10 августа 2016 года подача российского природного газа в Армению временно приостановлена в связи с реализацией работ по восстановлению поврежденных участков газопровода на территории Грузии. Иранская сторона положительно отреагировала на предложение армянской стороны.
Овик Абраамян и Эсхак Джахангири коснулись также ряда других представляющих взаимный интерес вопросов.
В связи с проведением ремонтных работ ременно прекращена подача газа в Армению.Газотранспортная компания Грузии официально оповестила компанию «Газпром Армения» о временном прекращении подачи природного газа в Армению с 10-го июля по 10-е августа 2016 года в связи с ремонтом поврежденных участков, заменой линейных кранов на магистральном газопроводе « Казах-Сагурамо» на территории Грузии, подсоединением построенного нового участка в оползневом районе.Бесперебойное газоснабжение армянских потребителей будет осуществляться за счет резервов Абовянской станции подземного хранения газа.