13 Հուլիս 2016 - 05:58 AMT
Իտալիայի հարավում 2 մարդատար գնացքի բախման հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 27-ի, 50 մարդ վիրավորվել է: «Աղետի զոհերի թիվը հասավ 27-ի` փրկարարներին հաջողվեց մետաղի կույտի տակից ևս 2 դի դուրս բերել»,-հայտնել է RaiNews 24-ը:
Հուլիսի 12-ին Իտալիայի հարավում` Ապուլիա շրջանի Անդրիա քաղաքի մոտ 11:00-ի և 11:30-ի ժամանակահատվածում երկու գնացք է բախվել: 3 վագոն ամբողջությամբ շարքից դուրս է եկել:
Իտալական ԶԼՄ-ները 2 հնարավոր պատճառ են տեսնում`մարդկային գործոնը կամ խնդիրները երկաթուղային գնացքների երթևեկությունը կանոնակարգող համակարգում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Իտալիայի Հանրապետության նախագահ Սերջիո Մատարելլային՝ Իտալիայի հարավում տեղի ունեցած մարդատար գնացքների բախման կապակցությամբ, որի հետևանքով զոհվել և վիրավորվել են տասնյակ անմեղ մարդիկ:
ՀՀ նախագահը զորակցության և սփոփանքի խոսք է հղել նախագահ Մատարելլային, տուժածների ընտանիքներին և Իտալիայի բարեկամ ժողովրդին, վիրավորներին մաղթել շուտափույթ ապաքինում:

Число погибших при столкновении пассажирских поездов на юге Италии возросло до 27. Об этом сообщают местные СМИ со ссылкой на источники в руководстве поисково-спасательной операции на месте катастрофы. Ранее сообщалось о 25 погибших и более 50 раненых.
«Число жертв катастрофы достигло 27 человек после того, как спасателям удалось разделить несколько листов искореженного металла и обнаружить там тела еще двух погибших», — сообщил новостной телеканал RaiNews 24, приводит РИА Новости.
Президент Армении Серж Саргсян 12-го июля направил телеграмму соболезнования итальянскому президенту Серджо Маттарелла в связи с десятками невинных жертв.
Саргсян выразил соболезнования и слова поддержки президенту Италии, также семьям пострадавших и дружественному итальянскому народу, пожелав раненым скорейшего выздоравливания.
Два поезда столкнулись на однопутной железной дороге в южно-итальянской области Апулия близ города Андрия (провинция Барлетта-Андрия-Трани) накануне между 11.00 и 11.30 (13.00-13.30 по ереванскому времени). В результате столкновения три вагона были полностью разрушены.
Итальянские СМИ выделяют две возможные причины трагедии: человеческую ошибку или проблемы в системе, регулирующей движение железнодорожных составов.