13 Հուլիս 2016 - 10:32 AMT
ՌԴ, Ադրբեջանի և Իրանի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինը, Իլհամ Ալիևն ու Հասան Ռոուհանին օգոստոսի 8-ին եռակողմ հանդիպում կունենան Ադրբեջանի մայրաքաղաքում: Քննարկվելու են «Հյուսիս-Հարավ» տրանսպորտային նախագծին առնչվող հարցեր, ինչպես նաև իրավիճակը Սիրիայում:
Անդրադառնալով այն հարցին, թե նախատեսված է արդյոք ՌԴ և Իրանի նախագահների հանդիպում` Իրանի ԱԳ փոխնախարար Իբրահիմ Ռահինպուրն ասել է. «Այո, անկասկած, նախատեսվում է: Երկու միջոցառումները (հանդիպումն ու Իրանի, ՌԴ և Ադրբեջանի նախագահների գագաթնաժողովը) տեղի կունենան նույն օրը», հայտնում է «Ինտերֆաքս-Ադրբեջանը»:
Ավելի վաղ ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը հաստատել էր եռակողմ հանդիպման նախապատրաստման փաստը:
«Հյուսիս-Հարավ» տրանսպորտային միջանցքը կոչված է կապելու Հյուսիսային Եվրոպան Հարավարևելյան Ասիայի հետ: Այն կապող օղակ կհանդիսանա Ադրբեջանի, Իրանի և ՌԴ երկաթուղիների միացման համար: Առաջին փուլում նախատեսվում է տարեկան 5 մլն տոննա բեռ փոխադրել, իսկ հետագայում` ավելի քան 10-12-մլն տոննա:

Президенты России, Азербайджана и Ирана Владимир Путин, Ильхам Алиев и Хасан Рухани 8 августа в столице Азербайджана проведут трехстороннюю встречу.
В ходе встречи главы государств обсудят вопросы развития транспортного коридора «Север-Юг», а также ситуацию в Сирии.
«Да, несомненно, будет. Оба мероприятия (встреча и саммит президентов Ирана, РФ и Азербайджана) пройдут в один день»,- сказал замглавы МИД Ирана Ибрагим Рахинпур журналистам, отвечая на вопрос о том, запланирована ли встреча глав РФ и Ирана, пишет «Интерфакс-Азербайджан».
Ранее глава МИД России Сергей Лавров подтвердил факт подготовки встречи президентов трех стран. По его словам, трехсторонняя встреча состоится «в скором времени».
Транспортный коридор «Север-Юг» должен соединить Северную Европу с Юго-Восточной Азией. Он будет служить связующим звеном для соединения железных дорог Азербайджана, Ирана и России. На первом этапе по коридору планируется ежегодно транспортировать 5 млн тонн грузов, а в дальнейшем – более 10-12 млн тонн грузов.
Читайте также:Строительство железной дороги между Азербайджаном и Ираном продолжится: РФ готова финансировать