Աթլետիկայի Հայաստանի օլիմպիական հավաքականի միակ արգելավազորդը Լիլիթ Հարությունյանն է:
Անկախ Հայաստանի պատմության մեջ Օլիմպիական խաղերին Հայաստանն առաջին անգամ արգելավազորդ է ներկայացնում, տեղեկացնում է ՀՀ ազգային օլիմպիական կոմիտեի մամուլի ծառայությունը:
Հարությունյանն Օլիմպիական խաղերի ուղեգիր նվաճեց Արտաշատում կայացած Հայաստանի առաջնության ժամանակ: Միջազգային ֆեդերացիայի տեխնիկական հարցերով հանձնախումբը Հարությունյանի՝ 400 մետր արգելավազքում գրանցած արդյունքով է թույլատրել նրան մասնակցել Ռիոյի Օլիմպիական խաղերին:
Լիլիթ Հարությունյանը ծնվել է 1993-ին Գյումրի քաղաքում: Աթլետիկայով զբաղվում է 13 տարեկանից:
Հարությունյանի անձնական մարզիչները ամուսինն ու սկեսուրն են: Ամուսինը, ով նույնպես աթլետիկայով է զբաղվել, հեռացել է մեծ սպորտից՝ աղջկան խնամելու համար, որպեսզի Լիլիթը շարունակի իր մարզական կարիերան:
Աթլետիկայի Հայաստանի թիմը 31-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերին կներկայացնի 6 աթլետ: Ընդհանուր առմամբ՝ ՀՀ-ն Օլիմպիադային ներկայացնում է 33 մարզիկ՝ անկախ Հայաստանի պատմության մեջ առաջին անգամ:

13 Июль 2016 - 11:39 AMT
Лилит Арутюнян – единственная легкоатлетка в олимпийской сборной Армении, представящая страну в беге с барьерами.
В истории независимой Армении страна впервые будет участвовать в этом виде спорта на Олимпийских играх, передает пресс-служба НОК РА.
Арутюнянзавоевала путевку на Олимпийские игры во время чемпионата Армении, но ее право участия потвердилось позже.На первенстве Армении в Арташате Арутюнян выполнила олимпийские нормативы, и, по результатам бега с препятствиями на 400 метров, была допущена к участию в Рио-2016.
Лилит Арутюнянродилась в 1993-м году в городе Гюмри. Легкой атлетикой занимается с 13-и лет.
Личными тренерами Арутюнян являются ее муж и свекровь. Муж спортсменки также занимался легкой атлетикой, но ушел из большого спорта, чтобы ухаживать за дочерью, чтобы Лилит продолжила свою спортивную карьеру.
Сборную Армении по легкой атлетике на 31-х летних Олимпийских играх представят 6 легкоатлетов.В общей сложности Армения впервые в истории независимой республики имеет 33 путевку на Олимпийские игры.