14 Հուլիս 2016 - 06:43 AMT
Մեծ Բրիտանիայի ներքին գործերի նախկին նախարար Թերեզա Մեյը պաշտոնապես նշանակվել է Միացյալ Թագավորության վարչապետ: Նախարարների կաբինետի նախկին ղեկավար Դևիդ Քեմերոնը հուլիսի 13-ին ժամանել է Բուքինգեմյան պալատ: Նա խնդրել է թագուհի Եղիսաբեթ II ընդունել իր պաշտոնանկությունը` ներկայացնելով իր հետնորդին վարչապետի պաշտոնում: Թագուհին հավանություն է տվել Մեյի թեկնածությանը և այդպիսով Մեծ Բրիտանիան նոր վարչապետ ունի, հայտնում է Lenta.ru-ն Reuters-ի վրա հղումով:
Քեմերոնն իր պաշտոնանկության մասին հայտարարեց հունիսի 24-ին, երբ հրապարակվեցին հանրաքվեի արդյունքները ԵՄ-ում երկրի անդամակցության վերաբերյալ: Պահպանողական կուսակցության ղեկավարի համար կարճատև պայքարում հաղթեց Թերեզա Մեյը:
Բրիտանացի պահպանողականների նոր առաջնորդն խոստացել է կատարել բրիտանացիների կամքը, որոնք քվեարկել են ԵՄ կազմից դուրս գալու օգտին:
«Բացի այդ, մեզ հարկավոր է մեր ապագայի հստակ տեսլականը, այն հասկացությունը, որ մեր երկիրն աշխատում է ոչ թե արտոնյալ դասի, այլ յուրաքանչյուրի համար»,-ասել է Մեյը:

14 Июль 2016 - 05:33 AMT
Бывший министр внутренних дел Британии Тереза Мэй официально назначена премьер-министром Соединенного Королевства.
Прежний глава кабинета Дэвид Кэмерон 13 июля прибыл в Букингемский дворец. Там он попросил королеву Елизавету II принять его отставку, представив ей свою преемницу на посту премьер-министра. Королева одобрила кандидатуру Мэй, и таким образом у Великобритании появился новый глава кабинета, сообщает Lenta.ru со ссылкой на Reuters.
Кэмерон анонсировал свою отставку 24 июня, в день, когда огласили результаты референдума о членстве страны в Европейском союзе (по итогам плебисцита победили сторонники выхода из состава ЕС, или Brexit). После короткой борьбы за власть в Консервативной партии решительную победу одержала глава МВД Тереза Мэй.
Новый лидер британских консерваторов уже пообещала выполнить волю британцев, проголосовавших за выход страны из ЕС.
«Помимо этого, нам нужно четкое новое видение нашего будущего, видение того, что наша страна работает не для привилегированного класса, а для каждого из нас», — заявила Мэй.