14 Հուլիս 2016 - 10:36 AMT
Բուլղարիան ու Իրանը դիտարկում են Հայաստանի և Վրաստանի տարածքով գազատրանսպորտային միջանցք ստեղծելու հնարավորությունը: Այդ մասին հուլիսի 13-ին հայտարարել է Բուլղարիայի վարչապետ Բոյկո Բորիսովն Իրան այցի շրջանակում, հայտնում է Natural Gas Europe-ը:
Պարսից ծոցի և Սև ծովի միջև տրանսպորտային նոր միջանցքի հարցը շուտով կքննարկվի փորձագետների խորհրդակցությանը, որը տեղի կունենա Սոֆիայում, ասվում է վարչապետի հայտարարության մեջ:
Բուլղարիայի վարչապետ Բոյկոյի Իրան այցի շրջանակում էներգետիկայի նախարար Տեմենժուկա Պետկովան էներգետիկայի, մասնավորապես, բնական գազի ոլորտում, երկկողմ գործակցության խորացման հնարավորություններն է քննարկել իրանցի իր գործընկեր Բիժան Նամդար Զանգանեի հետ:
Զանգանեն նշել է, որ Բուլղարիան գործընկեր է Իրանի համար, դարպասներ իրանական էներգառեսուրսները եվրոպական շուկա դուրս բերելու համար:
Իրանն այժմ աշխատում է առաջիկա 4 տարվա գերակա ուղղությունների ծրագրի մշակման վրա, այդ թվում Պարսից ծոցից խտացված բնական գազ արտահանելու ծրագրի վրա: Թուրքիան ևս համարվում է դեպի Բուլղարիա իրանական գազի տարանցման տարբերակներից մեկը:

14 Июль 2016 - 10:02 AMT
Болгария и Иран рассматривают возможность проведения газотранспортного коридора через Армению и Грузию. Об этом 13 июля заявилпремьер-министр Болгарии Бойко Борисов в ходе визита в Иран,сообщает Natural Gas Europe.
Вопрос нового транспортного коридора между Персидским заливом и Черным морем в скором времени будет обсужден на совещании экспертов, которое состоится в Софии, говорится в заявлении премьер-министра.
В ходе визита премьер-министра Бойко в Иран министр энергетики Болгарии Теменужка Петкова обсудила возможности углубления двустороннего сотрудничества в сфере энергетики, в частности, в сфере природного газа со своим иранским коллегой Бижаном Намдаром Зангане.
Зангане отметил, что Иран считает Болгарию партнером, воротами для ввода иранских энергоресурсов на европейские рынки.
Иран в настоящее время работает над списком приоритетных проектов на следующие 4 года, в том числе над строительством терминалов для экспорта сжиженного природного газа из Персидского залива.