14 Հուլիս 2016 - 08:29 AMT
Ահաբեկչական «Իսլամական պետությունը» հաստատել է այսպես կոչված «պատերազմի նախարար» Աբու Ումար Շիշանիի մահվան փաստը, որը հայտնի է նաև որպես Թարխան Բատիրաշվիլի: Այդ մասին հայտնում է Reuters-ը ծայրահեղականների կողմից օգտագործվող ռեսուրսների վրա հղումով:
2016-ի մարտին Աշ Շիշանիի մահվան մասին հայտարարել էր Պենտագոնը: Ասվում էր, որ ահաբեկիչը վիրավորվել է ամերիկացիների ավիահարվածի հետևանքով և հետո` մահացել: Սակայն այն ժամանակ ԻՊ-ն դա չհաստատեց: Ինչպես այն ժամանակ ասում էին պաշտոնյաները, Աշ Շիշանին Ալ Շադադի էր մեկնել Ռաքքայից, որը համարվում է ԻՊ «մայրաքաղաքը»` հանդիպելու համար գրոհայինների հետ, որոնք ծանր մարտեր են կրում տարածաշրջանում:
2015-ին ԱՄՆ-ն 5 մլն դոլար էր առաջարկել Աշ Շիշանիի մասին տեղեկությունների համար, որը հայտնի է նաև որպես Չեչեն Ումար:
Աշ Շիշանիի մահվան մասին տեղեկություններ ԶԼՄ-ներում նախկինում էլ են հայտնվել և ամեն անգամ հերքվել, հայտնում է lenta.ru-ն:
Աբու Ումար աշ Շիշանին ծնվել է 1986-ին` Վրաստանի Պանկիսի կիրճի գյուղերից մեկում: Նա ծառայել է վրացական բանակում, հետո դատապարտվել է ապօրինի զենք պահելու համար: 2012-ին նա մեկնել է Թուրքիա, դարձել է ԻՊ դաշտային հրամանատարներից մեկը:

14 Июль 2016 - 07:40 AMT
Террористическая организация «Исламское государство»(ИГ) подтвердило гибель так называемого «министра войны» Абу Умар аш-Шишани, также известного как Тархан Батирашвили. Об этом сообщает Reuters со ссылкой на ресурсы, используемые экстремистами для публикации своих новостей.
В марте 2016-го года о гибели аш-Шишани отчитался Пентагон. Сообщалось, что террорист был ранен в результате американского авиаудара и впоследствии скончался. Однако тогда ИГ это заявление не подтвердило. Как отметили тогда чиновники, аш-Шишани отправился в район Аль-Шаддади из «столицы» ИГ Ракки на территории Сирии, чтобы встретиться с боевиками, ведущими в регионе тяжелые бои с потерями.
В 2015-м году США предложили за информацию об аш-Шишани, также известного как Умар-Чеченец, вознаграждение до 5 миллионов долларов.
Информация о ликвидации аш-Шишани появлялась в СМИ и ранее, и каждый раз ее опровергали, передает lenta.ru.
Абу Умар аш-Шишани родился в 1986 году в одном из сел Панкисского ущелья. Он служил в грузинской армии, затем был осужден за незаконное хранение оружия. В 2012 году террорист уехал в Турцию, а затем принимал участие в боевых действиях в Сирии и Ираке, стал одним из полевых командиров ИГ.
Группировка «Исламское государство» захватила значительную часть территории Ирака и Сирии и провозгласила там халифат. Борьбу против ИГ ведет международная коалиция во главе с США. На территории Сирии в атаках против террористов также участвуют российские воздушно-космические силы.