Ադրբեջանի ՀՆԱ անկումը 2016-ի 1-ին կիսամյակում կազմել է 3,4%, հայտնում է «Ինտերֆաքս Ադրբեջանը» Պետական վիճակագրական կոմիտեի տվյալների վրա հղումով: Ըստ վիճակագրության, ՀՆԱ անվանական ծավալը հաշվետու շրջանում կազմել է շուրջ 27.002 մլրդ մանաթ: Ոչ նավթային ՀՆԱ ծավալը 2016-ի հունվար-հունիսին կազմել է մոտ 17.6 մլրդ մանաթ` անկումը` 6,1%: Նավթային հատվածն ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակում աճել է 2,1%-ով:
Ըստ վիճակագրական տվյալների, Ադրբեջանի ՀՆԱ անկումը հաշվետու շրջանում պայմանավորված է արտադրության և ծառայությունների 33,6% նվազումով շինարարության ոլորտում:
2016-ի հունվար-հունիսին ՀՆԱ կառուցվածքում արդյունաբերության մասնաբաժինը կազմել է 38,5%, տրանսպորտային միջոցների առևտրինն ու վերանորոգմանը` 11,8%, շինարարությանը` 9,1%, տրանսպորտինը` 6,8%, գյուղական, անտառային և ձկնաբուծության ոլորտներինը` 5,1%,, զբոսաշրջիկների տեղակայմանն ու հասարակական սննդինը` 2,8%, տեղեկատվությանն ու կապինը` 2%, այլ` 16,3%:
Հարկերը ՀՆԱ-ում կազմել են 7,6%: Մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ ցուցանիշը 2016-ի 1-ին կիսամյակում կազմել է 2.809 մանաթ` անկումը 4,5%:
2016-ի համար Ադրբեջանի կառավարությունը կանխատեսել էր ՀՆԱ 1,8% տոկոս աճ:
Շարունակում է արժեզրկվել ադրբեջանական մանաթը: Ըստ Bloomberg-ի վերլուծաբանների, 2015-ին երկու արժեզրկումների արդյունքում նույնիսկ դոլարի հանդեպ ավելի քան 50 տոկոսով արժեզրկվելով, ադրբեջանական մանաթը դեռ չի հասել անկման «հատակին»: «Հունիսը վատագույնն էր այդ արժույթի համար 2016-ի հունվարից ի վեր, երբ ճգնաժամը նավթի շուկաներում ամենաթեժ փուլում էր»,-ասվում է վերլուծության մեջ:
Ընթերցեք նաև.Bloomberg. Նույնիսկ կրկնակի արժեզրկումից հետո ադրբեջանական մանաթը դեռ չի հասել «հատակին»

14 Июль 2016 - 09:36 AMT
Спад ВВП Азербайджана в I полугодии 2016 года составил 3,4%, сообщает агентство «Интерфакс-Азербайджан» со ссылкой на Госкомстат АР.
По данным статистики, номинальный объем ВВП в отчетном периоде составил $17.27 млрд.
Объем ненефтяного ВВП в январе-июне 2016 года составил $11.26 млрд, спад на 6,1%.
Нефтяной сектор в первом полугодии 2016 года продемонстрировал рост на 2,1%.
По данным статистики, спад ВВП Азербайджана за отчетный период был обусловлен снижением производства продукции и услуг в сфере строительства на 33,6%.
В январе-июне 2016 года в структуре ВВП доля промышленности составила 38,5%, торговли и ремонта транспортных средств – 11,8%, строительства – 9,1%, транспорта – 6,8%, сельского, лесного и рыбного хозяйств – 5,1%, размещения туристов и общественного питания – 2,8%, информации и связи – 2%, прочих – 16,3%.
Доля налогов в ВВП составила 7,6%.
ВВП на душу населения в I-ом полугодии 2016 года составил $1800 (спад на 4,5%).
Правительство Азербайджана на 2016 год прогнозирует рост ВВП на уровне 1,8%.
В 2015 году ВВП Азербайджана вырос на 1,1%.
Aзербайджанский манат пытается нащупать дно, сообщают аналитики Bloomberg.Даже подешевев к доллару более чем на 50% в результате двух прошлогодних девальваций, азербайджанский манат все еще пытается нащупать дно. Июнь стал худшим для этой валюты месяцем с января, когда кризис на рынках нефти был в самом разгаре.Манат в июне 2016 года подешевел на 3,8% к доллару после четырех месяцев роста. Манат занял второе место с конца среди валют стран бывшего Советского Союза, а рубль подорожал на 4,3%.