15 Հուլիս 2016 - 05:17 AMT
Հուլիսի լույս 15-ի գիշերը ահաբեկչություն է տեղի ունեցել ֆրանսիական Նիսում` բեռնատարը մխրճվել է Բաստիլի գրավման օրը նշող մարդկանց ամբոխի մեջ, որոնք դիտում էին տոնական հրավառությունը: Մեքենայից նաև կիրակ են բացել մարդկանց ուղղությամբ:
Վերջին տվյալներով 84 մարդ է զոհվել, այդ թվում երեխաներ: Զոհվածների թվում շատ են օտարերկրացիները: Մոտ 100 վիրավոր կա:
Մինչ արգելակելը բեռնատարը մոտ 2 կմ է անցել` վրաերթի ենթարկելով մարդկանց:
Ոստիկանները գնդակահարել են ահաբեկչին: ԶԼՄ-ները պարզել են, որ ղեկին տեղի բնակիչ է եղել` 31-ամյա թունիսցի: Մեքենայում մեծ քանակությամբ զինամթերք է հայտնաբերվել:
«Սկիզբից կարծեցինք, որ վարորդը վատ է զգացել, սակայն շատ շուտով պարզ դարձավ, որ դա բացառվում է: Նա ուզում էր որքան հնարավոր է շատ մարդ սպանել»,-ասել է ականատեսներից մեկը:
Օլանդն երկրում ամսի 26-ին ավարտվող արտակարգ դրության իրավիճակը երկարացրել է ևս 3 ամսով…
Հարձակման պատասխանատվությունը չի ստանձնել ահաբեկչական ոչ մի կազմակերպություն: Սակայն, ըստ փորձագետների, ահաբեկչությանը կարող է մեղսակից լինել «Իսլամական պետությունը»:
Դիմելով ֆրանսիացիներին`նախագահ Օլանդն ասել է. «Սա հարձակում է, որի ահաբեկչական բնույթը չի կարող ժխտվել»,-ասել է նա: Օլանդը նաև շեշտել է, որ ստեղծված պայմաններում ամբողջ երկիրը պետք է զգոն լինի:
ՀՀ ԱԳՆ-ն խստորեն դատապարտել է Նիսում իրականացված հարձակումը: «Մեր ցավակցությունն ենք հայտնում զոհերի հարազատներին»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Ֆրանսիան դեռ ուշքի չէր եկել նախորդ խոշոր ահաբեկչությունից, որի պատճառը երկրում արտակարգ դրություն էր հայտարարված: 2015-ի նոյեմբերի 13-ի երեկոյան 7 ահաբեկչական հարձակում իրականացվեց Ֆրանսիայի մայրաքաղաք Փարիզում ։ Ըստ վերջին տվյալների, «Բատակլան» թատրոնում, «Ստադ դե Ֆրանս» ստադիոնի մոտակայքում ու Փարիզի ևս 5 այլ կետում միաժամանակյա հարձակումների ընթացքում զոհվեց 132 մարդ։

15 Июль 2016 - 05:29 AMT
В Ницце грузовой автомобиль врезался в толпу людей, которые любовались фейерверком в честь национального праздника Франции — Дня взятия Бастилии. После этого водитель открыл стрельбу.
По последним данным, погибли 84 человека, в том числе дети. Среди погибших и пострадавших много иностранцев. Ранены более 100 человек ранены.
По словам очевидцев, террорист специально вел машину зигзагами, стараясь задавить как можно больше людей. «Сначала мы подумали, что водителю плохо, но быстро стало ясно, что это совершенно исключено. Он хотел убить как можно больше», — рассказал один из выживших.
Позднее французский лидер Франсуа Олланд также заявил, что террорист поставил своей целью «убивать, давить, уничтожать». До того, как затормозить, террорист проехал около двух километров.
Раздавшаяся позднее стрельба была настолько интенсивной, что стоявшие в отдалении люди сначала приняли ее за продолжение салюта. Также появилась информация о захвате заложников, однако она не подтвердилась.
Террориста практически сразу застрелили подоспевшие сотрудники полиции. СМИ выяснили, что за рулем находился местный житель, 31-летний выходец из Туниса. В машине обнаружили большое количество боеприпасов. Ближайший к месту теракта отель Negresco сразу превратили в полевой госпиталь, передает РИА Новости.
В МИД Армении осудили нападение в Ницце. «Армения решительно осуждает нападение в Ницце. Выражаем соболезнования родным и близким погибших», – говорится в сообщении МИД Армении в микроблоге Твиттер.