Բացի հրադադարի պահպանման ռեժիմի վերոնշյալ խախտումներից, հուլիսի 14-ին` ժամը 22:45-ի սահմաններում, շփման գծի արևելյան (Ակնա) ուղղությամբ դիտարկվել են հակառակորդի մի խումբ զինծառայողների առաջխաղացման փորձ:
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները ձեռնարկել են օպերատիվ միջոցառումներ և կանխել ադրբեջանական զինծառայողների հավանական գործողությունները, հայտնում է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայություն:
Հուլիսի 13-ի լույս 14-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում պահպանվել է հարաբերական հանգիստ իրադրություն: Հակառակորդը հրադադարի ռեժիմը խախտել է տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից` հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով է ավելի քան 200 կրակոց:
Հուլիսի 13-ին՝ ժամը 08:26-ից սկսած, ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հարավարևելյան ուղղությամբ հակառակորդը շփման գծից 30 կմ խորության վրա, ուղղաթիռների և ինքնաթիռների կիրառմամբ, անցկացվել են ուսումնամարզական թռիչքներ:

Помимо этого, 14-го июля в 22:45 (по ереванскому времени) в восточном направлении линии соприкосновения (Акна) зафиксирована попытка продвижения группы военнослужащих ВС Азербайджана.
Передовые подразделения Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики предприняли оперативные меры и пресекли возможные действия противника, сообщает пресс-служба АО НКР.
В ночь на 14 июля на линии соприкосновения карабахско-азербайджанских ВС соблюдалось относительное затишье.ВС Азербайджана нарушали договоренность о прекращении огня, стреляя из стрелкового оружия различного калибра в направлении армянских постовых более 200 раз.