Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը Ֆրանսիայի սենատում կքննարկվի սեպտեմբերին: Այս մասին տեղեկացնում է Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերությունը:
Ավելի վաղ՝ հուլիսի 1-ին Ֆրանսիայի խորհրդարանը միաձայն ընդունել է Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը, որը սահմանում է պատիժ՝ 1 տարի ազատազրկում և 45000 եվրո տուգանք:
Օրինագիծը խորհրդարանի քննարկմանն էր ներկայացրել Ֆրանսիայի կառավարությունը:
Արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հուլիսի 2-ին հույս է հայտնել, որ Ֆրանսիայի Սենատը ևս կհաստատի այս նախագիծը, և այն կստանա օրենքի ուժ, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն:
«Միանգամայն ողջունելի է Ֆրանսիայի կառավարության նախաձեռնած օրինագիծը, որը միաձայն հաստատվեց Ազգային ժողովի կողմից՝ համապատասխան որին փոփոխություններ են մտցվում Ֆրանսիայի Հավասարության և քաղաքացիության օրենքի մեջ՝ քրեականացնելով ցեղասպանությունների, մարդկության դեմ հանցագործությունների ժխտումը և, համապատասխանաբար, նաև՝ Հայոց ցեղասպանության ժխտումը», – ասել է Նալբանդյանը:

15 Июль 2016 - 12:07 AMT
Законопроект о криминализации отрицания факта Геноцида армян нудет обсуждаться в Сенате Франции в сентябре 2016 года. Об этом сообщает Общественное телевидение РА.
1 июляНациональное собрание Франции (нижняя палата парламента) приняло законопроект о криминализации отрицания Геноцида армян.Законопроект был принят единогласно.
Поправка к законопроекту «Равенство и гражданственность» предусматривает наказание в виде лишения свободы сроком на 1 год и штраф в размере €45 тыс за «отрицание или попытки принижения значимости различного рода преступлений против человечности и военных преступлений», в том числе за отрицание факта Геноцида армян.
2 июля глава МИД Армении Эдвард Налбандян выразил надежду, что Сенат Франции также утвердит этот законопроект, и он получит силу закона.
«Инициированный правительством Франции законопроект который был единогласно утвержден парламентом, безусловно, приветствуется. Утвердив законопроект, Франция совершит еще один важный и значимый шаг в деле предотвращения геноцидов и преступлений против человечества», – сказал Налбандян.