Իրանին չի բավարարում Կասպից ծովի 13%-անոց հատվածը: Այդ մասին հայտարարել է Իրանի փոխարտգործնախարար Իբրահիմ Ռահիմպուրը, հայտնում է Haqqin.az-ը Fars News-ի վրա հղումով:
Նա չի մանրամասնել, թե Կասպից ծովի որ հատվածը բավարար կլինի Իրանի համար, սակայն, նշել է, որ 13 տոկոսը բավարար չէ: Ըստ նրա, «Կասպից ծովի տարանջատումը պետք է հիմնված լինի հավասարության սկզբունքի» վրա: Ռահիմպուրը հայտարարել է, որ Իրանը չի պնդում 20%-ի վրա, սակայն, ուզում է, որ աշխատանքային խումբն ուսումնասիրի Կասպից ծովի կարգավիճակի իրավական ասպեկտները և Թեհրանը կարողանա «ընդհանուր հայտարարի գալ մյուս հարևանների հետ»:
«Ելնելով ընդհանուր բանաձևերից ու ծովային օրենքներից`Իրանի մասնաբաժինը 13 տոկոս է կազմում, սակայն Թեհրանը չի միացել ՄԱԿ 1982թ. Կոնվենցիային ծովային իրավունքի մասին և գտնում է, որ Կասպից ծովը լիճ է, որը բաժանման իր սեփական պայմաններն ունի»,-ասել է փոխնախարարը:
Ըստ նրա, Կասպից ծովի բաժանումն ըստ ափեզրի ուրվագծի չի բխում Իրանի շահերից:
Ռահիմպուրը հավելել է, որ մերձկասպյան երկրները հանդիպում կամ հանդիպումներ կունենան Թեհրանում օգոստոսի վերջում աշխատանքային խմբերի մակարդակով: Իսկ մոտ մեկ ամիս անց ևս մեկ խորհրդակցություն տեղի կունենա Աշխաբադում:
«Դրանից հետո 2 ամիս անց մերձկասպյան երկրները կբանակցեն նախարարների մակարդակով, իսկ նախագահները կհանդիպեն 2017»,-ասել է Ռահիմպուրը:
ԽՍՀՄ փլուզումից հետո Կասպից ծովի տարանջատումը մինչ օրս մնում է չկարգավորված տարաձայնությունների առարկա, կապված ռեսուրսների՝ նավթի ու գազի, ինչպես նաև կենսաբանական ռեսուրսների հետ: Երկար ժամանակ բանակցություններ էին ընթանում մերձկասպյան պետություների միջև միջնագծով Կասպից ծովը կիսելու մասին: Իրանը պնդում էր, որ Կասպից ծովը պետք է բաժանվի մեկ հինգերորդ մասով բոլոր հինգ պետությունների միջև: Քանի որ Կասպից ծովը ներքին մայրցամաքային կազմավորում է, նրա հանդեպ չեն կարող կիրառվել միջազգային ծովային իրավունքի նորմերը: Ելնելով դրանից, Կասպից ծովի վերաբերյալ անիրավաչափ է կիրառել այնպիսի հասկացություններ, ինչպիսիք են «տարածքային ծով», «բացառիկ տնտեսական գոտի», «մայրցամաքային շելֆ» և այլն:
Այժմ գործող իրավական ռեժիմը հաստատվել է 1921 և 1940 թթ. խորհրդա-իրանական պայմանագրերով: Դրանք նախատեսում են ազատ նավարկություն ծովի ողջ տարածքով, ազատ ձկնորսություն բացառությամբ 10 մղոն կազմող ազգային ձկնորսական գոտիների և ոչ տարածաշրջանային պետությունների նավերի համար գործող արգելքը: Կասպից ծովի իրավական կարգավիճակի մասին բանակցություններն այժմ շարունակվում են:

Иран не согласен на 13-процентный сектор Каспийского моря. Об этом заявил заместитель министра иностранных дел Ирана Ибрагим Рахимпур, сообщает Haqqin.az со ссылкой на Fars News.
При этом замминистра не уточнил, какой размер сектора Каспия устроит Иран, но отметил, что считает 13-процентную долю недостаточной.
По его словам, Каспийское море должно быть разделено на основании «принципа равенства».
Рахимпур заявил, что Иран не настаивает конкретно на 20-процентной доле, но хочет, чтобы рабочая группа изучила правовые аспекты статуса Каспия и Тегеран смог «прийти к общей позиции с другими соседями».
«Исходя из общих формул и морских законов, доля Ирана составляет 13 процентов, но Тегеран не присоединился к Конвенции ООН 1982 года о морском праве (КМП) и считает, что Каспийское море является озером, которое имеет свои собственные условия деления», – сказал замминистра.
По его словам, деление Каспия на основании очертаний его берегов не отвечает интересам Ирана.
Рахимпур добавил, что прикаспийские страны проведут встречу или несколько встреч в Тегеране в конце августа на уровне рабочих групп. При этом примерно через месяц рабочая группа проведет еще одно совещание в Ашхабаде.
«Через два месяца после этого прикаспийские страны проведут переговоры на уровне министров, а главы государств встретятся в 2017 году», – сказал Рахимпур.
После распада СССР раздел Каспийского моря долгое время был и до сих пор остается предметом неурегулированных разногласий, связанных с разделом ресурсов каспийского шельфа — нефти и газа, а также биологических ресурсов. В течение длительного времени шли переговоры между прикаспийскими государствами о статусе Каспийского моря — Азербайджан, Казахстан и Туркменистан настаивали на разделе Каспия по срединной линии, Иран — на разделе Каспия по одной пятой части между всеми прикаспийскими государствами. В отношении Каспия ключевым является то физико-географическое обстоятельство, что он представляет собой закрытый внутриконтинентальный водоем, не имеющий естественного соединения с Мировым океаном. Соответственно, к Каспийскому морю не должны применяться автоматически нормы и понятия международного морского права, в частности, положения Конвенции ООН по морскому праву 1982 г. Исходя из этого, в отношении Каспия было бы неправомерным применять такие понятия, как «территориальное море», «исключительная экономическая зона», «континентальный шельф» и т. д.
Ныне действующий правовой режим Каспия установлен советско-иранскими договорами 1921 и 1940 гг. Эти договоры предусматривают свободу судоходства по всей акватории моря, свободу рыболовства за исключением десятимильных национальных рыболовных зон и запрет на плавание в его акватории судов под флагом некаспийских государств. Переговоры о правовом статусе Каспия в настоящее время продолжаются.