Հուլիսի 15-ի լույս 16-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը հրադադարի ռեժիմը խախտել է 23 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 170 կրակոց, այդ թվում դիպուկահար զենքերից շուրջ 35 անգամ:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը ձեռնպահ են մնացել պատասխան գործողություններից և շարունակել իրականացնել մարտական դիրքերի հուսալի պահպանություն, հայտնում է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Բացի հրադադարի պահպանման ռեժիմի վերոնշյալ խախտումներից, հուլիսի 14-ին` ժամը 22:45-ի սահմաններում, շփման գծի արևելյան (Ակնա) ուղղությամբ դիտարկվել են հակառակորդի մի խումբ զինծառայողների առաջխաղացման փորձ:
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները ձեռնարկել են օպերատիվ միջոցառումներ և կանխել ադրբեջանական զինծառայողների հավանական գործողությունները, հայտնում է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայություն:

16 Июль 2016 - 06:42 AMT
В ночь с 15-го на 16-е июля Азербайджан на лини соприкосновения с Карабахом нарушил режим прекращения огня 23 раза, в ходе чего в направлении армянских боевых постов зафиксировано более 170 выстрелов из разнокалиберного стрелкового оружия и снайперских винтовок (35 выстрелов).
Армия обороны Нагорно Карабахской Республики воздержалась от ответных мер и продолжила осуществлять надежную защиту боевых постов, сообщает пресс-служба АО НКР.
В ночь с 14-го на 15-е июля Азербайджан на линии соприкосновения карабахско-азербайджанских ВС нарушил режим прекращения огня 27 раз, в ходе чего в направлении армянских позиций зафиксировано более 1400 выстрелов из разнокалиберного стрелкового оружия и снайперскик винтовк. Помимо этого, 14-го июля в 22:45 (по ереванскому времени) в восточном направлении линии соприкосновения (Акна) зафиксирована попытка продвижения группы военнослужащих ВС Азербайджана.