ԱՄՆ Կոնգրեսը գաղտնազերծել է 2001-ի սեպտեմբերի 11-ին Նյու Յորքի ահաբեկչության մասին զեկույցի մինչ օրս գաղտնի գլուխը`ահաբեկիչների և Սաուդյան Արաբիայի իշխանությունների ներկայացուցիչների միջև հնարավոր կապի մասին, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին Reuters-ի վրա հղումով:
Ըստ Associated Press-ի, փաստաթղթում նշված են մարդկանց անունները, որոնք կապված էին ահաբեկիչների հետ: Նրանք օգնել են հանցագործներին կացարան գտնել, բանկային հաշիվներ բացել, ինքնաթիռ վարելու հմտություններ ձեռք բերել: Բացի այդ, զեկույցում ասվում է, որ 19 ահաբեկիչներից 15-ը սաուդացիներ են եղել:
Զեկույցի վերջին գլուխը 29 էջից է բաղկացած, որից 28-ը նյութերն են, իսկ 29-րդ էջը` ԿՀՎ այն ժամանակվա տնօրեն Ջորջ Թենեթի նամակն է: Ընդհանուր առմամբ, զեկույցն ավելի քան 800 էջ ունի և հրապարակվել է 2003-ին:
ԱՄՆ-ում Սաուդյան Արաբիայի դեսպան Աբդդալահ ալ Սաուդը հայտարարել էր, որ Էր Ռիադը ողջունում է գաղտնի գլխի հրապարակումը: Ըստ նրա, փաստաթուղթը հաստատում է, որ «ոչ կառավարությունը, ոչ բարձրաստիճան պաշտոնյաները, ոչ Սաուդյան Արաբիայի անունից գործող անձինք մեղսակից չեն ահաբեկչություններին»:
Սպիտակ տան պաշտոնական ներկայացուցիչ Ջոշ Էռնեսթն, իր հերթին, հայտարարել է, որ հրապարակված գլխում սեպտեմբերի 11-ին Էր Ռիադի մեղսակցության ապացույցներ չկան:
2001թ. սեպտեմբերի 11-ի առավոտյան 19 ահաբեկիչներ, որոնք, ենթադրաբար, «Ալ Քայիդայի» անդամներ էին, բաժանվելով 4 խմբի, զավթեցին ԱՄՆ չորս ուղևորատար ինքնաթիռ, որոնցից երկուսն ուղորդեցին դեպի Նյու Յորքի Համաշխարհային առևտրի կենտրոնի աշտարակները: Երրորդ ինքնաթիռն ահաբեկիչներն ուղղեցին Պենտագոնի վրա, չորրորդ ինքնաթիռը վայր ընկավ Փենսիլվանիա նահանգի Շենքսվիլ քաղաքի մոտ: Հարձակումների արդյունքում զոհվեց 2974 մարդ, ևս 24-ը անհայտ կորան: Զոհվածների մեծ մասը քաղաքացիական անձիք էին:

16 Июль 2016 - 07:01 AMT
Конгресс США опубликовал засекреченную главу отчета о терактах 11 сентября 2001 года, которая содержит данные о возможной связи между террористами и представителями властей Саудовской Аравии, передает Lenta.ru.
По информации Associated Press, в документе названы имена людей, которые были связаны с террористами. Они помогли преступникам найти жилье, открыть банковские счета, а также получить уроки полета. Кроме того, в отчете говорится, что 15 из 19 террористов были саудовцами.
Последняя глава отчета содержит 29 страниц: 28 из них — материалы, еще одна — это письмо тогдашнего главы ЦРУ Джорджа Тенета, отмечает CNN. Всего документ, подготовленный двухпартийной комиссией Конгресса и опубликованный в 2003 году, насчитывает более 800 страниц.
Посол Саудовской Аравии в США Абдалла аль-Сауд заявил, что Эр-Рияд приветствует публикацию засекреченной главы. По его словам, документ подтверждает то, что «ни правительство, ни высокопоставленные чиновники, ни лица, действующее от имени правительства Саудовской Аравии, не причастны к терактам».
«Мы надеемся, что эти страницы раз и навсегда прояснят подозрения относительно деятельности представителей властей королевства», — заявил он, отметив, что «Саудовская Аравия тесно сотрудничает с США в вопросах борьбы с терроризмом».
Официальный представитель Белого дома Джош Эрнест, в свою очередь, заявил, что в опубликованной главе отчета нет доказательств причастности Эр-Рияда к терактам 11 сентября.
12 июня директор ЦРУ Джон Бреннан сообщил, что в засекреченной части нет прямых доказательств причастности к нападениям правительства Саудовской Аравии. Месяцем ранее бывший министр ВМС США и член комиссии по расследованию заявил, что официальные лица Эр-Рияда поддерживали террористов.
Одиннадцатого сентября 2001 года террористы «Аль-Каиды» захватили несколько пассажирских самолетов и направили их на здания Всемирного торгового центра и Пентагона, жертвами атаки стали 3 тысячи человек.