18 Հուլիս 2016 - 07:56 AMT
Անկարայի դատարանն արտոնել է ևս 99 մարդու ձերբակալություն, որոնց կասկածում են ռազմական հեղաշրջման փորձին մեղսակից լինելու մեջ, այդ թվում Թուրքիայի ՌՕՈւ գեներալ Հաքան Էվրիմը:
Թուրք իրավապահներն արդեն մոտ 6.000 մարդ են ձերբակալել, այդ թվում միջին և բարձր օղակի զինվորականների: Պետական հեղաշրջման հետևանքով, ըստ Թուրքիայի ԱԳՆ-ի, զոհվել է 290 մարդ: Իշխանությունները մեղադրել են խռովությունը կազմակերպելու մեջ իսլամիստ քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենին, որը բնակվում է ԱՄՆ-ում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Թուրքիայում ձերբակալել են ՆԱՏՕ-ի «Ինջիրլիկ» ռազմակայանի հրամանատար, գեներալ Բեքիր Էրկան Վանին, հայտնում է Sky News Arabia-ն: Ռազմական հեղաշրջման փորձից հետո ռազմակայանը մեկուսացվել էր և անջատվել էներգամատակարարումից: Թուրքիայի ԱԳ նախարար Չավուշօղլուն հայտարարել է, որ ՆԱՏՕ-ի «Ինջիրլիկ» ռազմակայանը մեղսակից է զինված հեղաշրջման փորձին: Գեներալ Բեքիրի հետ ռազմակայանում ձերբակալվել է ևս 10 բարձրաստիճան թուրք սպա, պնդում է հեռուստաալիքը:
Թուրքիայի իշխանությունները երկար ժամանակ չէին պարզաբանում ՆԱՏՕ-ի բազայի աշխատանքի դադարեցման պատճառը: Թուրքիայի ԱԳ նախարարը հայտարարել էր, որ այնտեղ հատուկ գործողություն է անցկացվում, որի շրջանակում արդեն ձերբակալվել է մի քանի զինծառայող, որոնք մասնակցել են հեղաշրջման փորձին: Ձերբակալվածների անունները նախարարը չի նշել և ժխտել է, որ ռազմակայանը դադարեցրել է աշխատանքը: Միևնույն ժամանակ ԱՄՆ հրամանատարությունը չի հայտնել, որ Թուրքիան արգելել է օգտագործել ռազմակայանը ԻՊ ահաբեկիչներին գրոհելու համար:

18 Июль 2016 - 07:23 AMT
Суд Анкары санкционировал арест еще 99 человек, подозреваемых в попытке военного переворота, в том числе генерала ВВС Турции Хакан Эврима.
В ночь на 16 июля в Турции группой вооруженных формирований была совершена попытка государственного переворота. Заговорщики захватили несколько стратегически важных объектов, таких как здание Генштаба и государственной телекомпании, а также перекрыли основные мосты через Босфор. Через несколько часов мятеж был подавлен.В результате произошедшего погибли более 265 человек. Почти три тысячи военных арестованы по подозрению в причастности к мятежу, еще три тысячи судей и прокуроров отстранены от работы, местные власти требуют их ареста.
Турецкие правоохранители уже задержали более 6 тысяч человек, среди них военные чины высшего и среднего звена. В результате попытки госпереворота погибли, по данным МИД Турции, 290 человек. Власти Турции обвинили в организации мятежа оппозиционного исламского проповедника Фетхуллаха Гюлена, проживающего в США, передает РИА Новости.
Ранее сообщалось, что американская военная база НАТО «Инджирлик» в Турции причастна к попытке государственного переворота. Об этом заявил министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу.
Военнослужащие авиабазы альянса, по данным главы внешнеполитического ведомства республики, участвовали в мятежах. Он также отметил, что Турция возобновит рейды в составе возглавляемой США коалиции после окончания операций по подавлению путча.
Арестован командующий базой НАТО «Инджирлик» генерал Бекир Эркан Вана, сообщает Newsru. Вместе с генералом Бекиром на базе задержаны еще 10 высокопоставленных турецких офицеров.
Ранее сообщалось, что авиабаза НАТО в Турции «Инджирлик», используемая США для нанесения авиаударов по террористической группировке «Исламское государство» в Сирии, заблокирована. Власти распорядились запретить въезд и выезд с базы, а также отключили электричество.