Թուրքիան չի պահպանում միջազգային իրավունքը, հետապնդումներ սկսելով երկրում հեղաշրջման տապալված փորձից հետո, իսկ ձերբակալված անձանց ցուցակները նախապես էին կազմվել: Այդ մասին հայտարարել է ընդլայնման և հարևանության քաղաքականության գծով եվրահանձնակատար Յոհաննես Հանը:
«Սա այն է, ինչից վախենում էինք: Ես և ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Մոգերինին հեղաշրջումից հետո մտավախություն հայտնեցինք, որ այն, ինչ կհաջորդի այս իրադարձություններին, կհամապատասխանի իրավունքի գերակայության միջազգային չափանիշներին: Այն, ինչ տեսնում ենք, վկայում է, որ նորմերը չեն պահպանվում»,-ասել է Հանը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Պատասխանելով հարցին, թե արդյոք թուրքական իշխանություններն օգտվել են իրավիճակից` սեփական շահերից ելնելով, նա ասել է. «Առնվազն, դա նախապատրաստված է եղել»:
«Այն, որ ցուցակներն արդեն հասանելի էին իրադարձություններից առաջ, վկայում է, որ դա նախապատրաստված էր, պահն օգտագործելու համար»,-ասել է եվրահանձնակատարը:

18 Июль 2016 - 08:39 AMT
Турция не соблюдает международное право, проводя репрессии после попытки переворота в стране, а списки людей, которые были задержаны, были заготовлены заранее. Об этом заявил еврокомиссар по политике по расширению и политике соседства Йоханнес Хан.
«Это то, чего мы боялись. Я и (глава дипломатии ЕС) Федерика Могерини после переворота выразили ожидание, что то, что последует за этими событиями, будет соответствовать международным стандартам верховенства права. То, что мы наблюдаем, показывает, что они не соблюдаются», — сказал Хан, передает РИА Новости.
Отвечая на вопрос, воспользовались ли турецкие власти этими событиями для собственной выгоды, он заявил: «По меньшей мере, это было подготовлено».
«То, что списки были уже доступны после событий, показывает, что это было подготовлено для того, чтобы этот момент был использован», — сказал еврокомиссар.