18 Հուլիս 2016 - 11:53 AMT
Ռուսաստանը կցանկանար, որ իր հարևան պետությունները լինեն կայուն և կանխատեսելի: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
«Հնարավոր չէ միևնույն գնահատականը տալ մեր սահմանների երկայնքով տարբեր երկրներում տեղի ունեցող իրադարձություններին, քանի որ, անշուշտ, հարկավոր է վերլուծել յուրաքանչյուր կոնկրետ դեպք: Մի իրավիճակում, անշուշտ, խոսքը պետական հեղաշրջման փորձի մասին է ուժային ճանապարհով, ինչը հանգեցրել է բազմաթիվ զոհերի, մեկ այլ դեպքում` տարբեր քրեական դրսևորումների»,-ասել է նա լրագրողներին` պատասխանելով հարցին, թե արդյոք Կրեմլում կապ տեսնում են Թուրքիայում, Հայաստանում և Ղազախստանում իրավիճակի ապակայունացման մեջ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Անկասկած, նման անկայունությունը ՌԴ սահմանների մոտ մտահոգում է: Անկասկած, դա ստիպում է ուշադիր հետևել զարգացումներին: Անշուշտ, ցանկալի կլիներ տեսնել մեր հարևաններին որպես կայուն, բարգավճ ու կանխատեսելի պետություններ: Այս դեպքում, հիմքեր կան կարծելու, որ մեր հարևաններն ունեն անհրաժեշտ ներուժը դրա համար»,-ասել է Պեսկովը:
Հուլիսի 18-ին ղազախական Ալմաթիում զինված հարձակման հետևանքով 3 ոստիկան է զոհվել, կան վիրավորներ: Քաղաքում հայտարարված է ահաբեկչական սպառնալիքի «կարմիր» մակարդակ: «Առնվազն 3 ոստիկան մահացել է, կան տուժածներ»,-ասել է աղբյուրը:
Հուլիսի 17 ֊ին, լուսաբացին «Սասնա Ծռեր» խումբը գրոհել է Երևանի Էրեբունի վարչական շրջանի տարածքում գտնվող ՊՊԾ գնդի շենքը, այն գրավել և պատանդ պահել ոստիկանների։ Գրոհի արդյունքում մեկ ոստիկան է սպանվել, մի քանի ոստիկաններ հրազենային վնասվածքներ են ստացել։ ՊՊԾ շենքը գրավածների մոտ են որպես պատանդ, ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ Վարդան Եղիազարյանը, Երևանի փոխոստիկանապետ Վալերի Օսպիյանը, որոնք գնացել էին տարածք՝ բանակցելու, բայց նրանց, որպես անվտանգության երաշխիք «Սասնա Ծռերի» անդամները պահել են իրենց մոտ։
Հուլիսի լույս 16-ի գիշերը հայտնի դարձավ Թուրքիայում պետական հեղաշրջման փորձի մասին: Անկարայում և Ստամբուլում ավիացիայի ու տանկերի կիրառմամբ բախումներ են տեղի ունեցել: Թուրք զինվորականների խումբը հայտարարել է երկրում ռազմական հեղաշրջման, Էրդողանին իշխանությունից հեռացնելու մասին, սակայն ապստամբ զինվորականների գործողությունները ձախողվել են: Ընդհանուր զոհերի թիվը հասել է 265-ի:

Россия хотела бы видеть своих соседей стабильными, процветающими и предсказуемыми государствами. Об этом заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
«Одинаково квалифицировать происходящее в разных странах по периметру наших границ вряд ли возможно, потому что, конечно, здесь нужно анализировать каждый конкретный случай. В одной ситуации речь идет, безусловно, о попытке государственного переворота силового, что привело к многочисленным человеческим жертвам, а в другом случае – различные криминальные проявления», – сказал он журналистам, отвечая на вопрос, не видят ли в Кремле связи между дестабилизацией ситуаций в Турции, Армении и Казахстане, передает РИА Новости.
Безопасность российских границ, по словам Пескова, обеспечивается должным образом, ситуация внимательно отслеживается.
«Безусловно, проявление такой турбулентности у наших границ вызывает обеспокоенность. Безусловно, это вынуждает крайне внимательно отслеживать ситуацию, анализировать ее. Безопасность страны и периметр страны пограничный, безусловно, обеспечивается на должном уровне. Но конечно, с учетом поступающей информации, принимаются необходимые меры», — отметил пресс-секретарь президента РФ.
«Конечно, мы хотели бы видеть наших соседей стабильными, процветающими и предсказуемыми государствами. И в данном случае есть все основания полагать, что наши соседи обладают необходимым потенциалом, чтобы таковыми быть», — подчеркнул Песков.
В ночь на 16 июля в Турции группой вооруженных формирований была совершена попытка государственного переворота. Заговорщики захватили несколько стратегически важных объектов, таких как здание Генштаба и государственной телекомпании, а также перекрыли основные мосты через Босфор. Через несколько часов мятеж был подавлен.В результате произошедшего погибли более 265 человек. Почти 3000 военных арестованы по подозрению в причастности к мятежу, еще 3000 судей и прокуроров отстранены от работы, местные власти требуют их ареста.
18 июля совершено вооруженное нападение на Алмалинский районный отдел внутренних дел (РОВД) в центре Алма-Аты, в результате которого погибли трое полицейских, есть раненые. В городе введен «красный» уровень террористической угрозы.