Անկարան կարող է օրակարգում ընդգրկել ԱՄՆ հետ բարեկամական հարաբերությունների վերանայումը, եթե վերջինս չարտահանձնի ընդդիմադիր քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենին` զինված հեղաշրջման փորձի հետ կապված: Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի վարչապետ Բինալի Յիլդիրիմը հուլիսի 18-ին Անկարայում նախարարների խորհրդի նիստում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Մենք շնորհակալություն ենք հայտնել բոլոր բարեկամներին, որոնք համերաշխություն հայտնեցին Թուրքիային: ԱՄՆ-ն մեր բարեկամն է, մեր ռազմավարական գործընկերը: Բայց ես ասում եմ ԱՄՆ ղեկավարությանը` այստեղ գլոբալ սպառնալիք է, օրինական իշխանությունները տապալելու փորձ, ժողովրդի կամքը ոտնահարելու հրահանգ, ոչ մի կրոն կամ կրոնական արժեքների մասին խոսք չկա: Էլ ինչ ապացույցներ են հարկավոր: Եթե, անկախ այս ամենից, մեր բարեկամները նախկինի պես ապացույցներ պահանջեն, ապա, կներեք, բայց մենք շատ կվշտանանք և օրակարգ կմտնի մեր բարեկամությունը վերանայելու անհրաժեշտությունը»,-ասել է Յիլդիրիմը:
Ընթերցեք նաև. Եվրահանձնակատար. Թուրքիայում հեղաշրջումից հետո ձերբակալվածների ցուցակը նախապես էր կազմվել

Анкара может внести на повестку дня вопрос о пересмотре дружеских отношений с США из-за невыдачи оппозиционного проповедника Фетхуллаха Гюлена в связи с попыткой военного переворота. Об этом заявил премьер-министр Турции Бинали Йылдырым 18 июля на заседании совета министров в Анкаре, передает РИА Новости.
«Мы поблагодарили всех друзей, которые выразили нам солидарность. США наш друг, стратегический партнер. Но я говорю руководству США: здесь есть глобальная угроза, попытка свергнуть законный режим, указания уничтожить народную волю в стране, никакой религии и религиозных ценностей тут нет. Какие им еще нужны доказательства? Если, несмотря на все это, наши друзья по-прежнему будут требовать доказательств, то прошу прощения, но мы будем очень огорчены, и на повестку дня может прийти необходимость пересмотреть нашу дружбу», — сказал Йылдырым.
Турция считает главного противника президента страны Реджепа Тайипа Эрдогана оппозиционного проповедника Фетхуллаха Гюлена организатором попытки госпереворота.
Читайте также:Еврокомиссар: Списки задержанных после военного переворота в Турции были подготовлены заранее