Ադրբեջանում նախատեսում են նախագահի լիազորությունների ժամկետը դարձնել 7 տարի գործող 5 տարվա փոխարեն: Այդ մասին կարգադրություն է ստորագրել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը` երկրի Սահմանադրական դատարան ուղարկելով հանրաքվեի մասին ակտի նախագիծը: Նախագիծը կոչվում է «Ադրբեջանի Սահմանադրության մեջ փոփոխություններ կատարելու մասին» ակտ:
Ինչպես հայտնել է Ադրբեջանի նախագահի մամուլի ծառայությունը, երկրի Սահմանադրության 100-րդ հոդվածում` «Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի թեկնածուին առաջադրվող պահանջները» հոդվածում առաջարկվում է հանել տարիքային սահմանափակումը նախագահի թեկնածուի համար:
«Ըստ գործող կարգի Ադրբեջանի նախագահ կարող է ընտրվել 35 տարին լրացած երկրի քաղաքացին, որը մշտապես բնակվում է Ադրբեջանի տարածքում ավելի քան 10 տարի, ունի ընտրելու իրավունք, չի դատվել ծանր հանցագործությունների համար, պարտավորություններ չունի այլ պետությունների առջև, ունի բարձրագույն կրթություն և չունի երկքաղաքացիություն: Բացի այդ, նախատեսվում է նախագահի լիազորությունների ժամկետը երկարացնել մինչև 7 տարի»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:

19 Июль 2016 - 06:55 AMT
В Азербайджане срок действия полномочий президента предлагается увеличить до 7 лет (в настоящее время 5 лет), следует из распоряжения президента республики Ильхама Алиева о направлении в Конституционный суд страны проекта акта о референдуме «О внесении изменений в Конституцию Азербайджана».
Как сообщила 18-го июля пресс-служба азербайджанского президента, в статье 100 Конституции страны «Требования к кандидатам в президенты Азербайджанской республики» предлагается убрать возрастные ограничения для кандидата в президенты.
«В настоящее время президентом Азербайджана может быть избран гражданин республики не моложе 35 лет, постоянно проживающий на территории АР свыше 10 лет, обладающий избирательным правом, в том числе не судимый за тяжкое преступление, не имеющий обязательств перед другими государствами, имеющий высшее образование, не имеющий двойного гражданства. Кроме этого, в рамках изменений предлагается увеличить срок действия полномочий президента до 7 лет», — говорится в сообщении пресс-службы Алиева.
В октябре 2013 года Ильхам Алиев в третий раз был избран на пост президента. Алиев является президентом Азербайджана с 2003-го года. На посту он заменил своего отца – Гейдара Алиева.