«Սասնա ծռեր» խմբավորման անդամները պատրաստ են պատասխանել ԱԱԾ պահանջներին մինչև 19:00-ն: Այդ մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է «Հիմնադիր խորհրդարանի» անդամ Ալեք Ենիգոմշյանը։
«ԱԱԾ և «Հիմնադիր խորհրդարանի» բանակցություններն անցնում են իմ անմիջական մասնակցությամբ: Նախօրեին ես փոխանցել եմ «Սասնա ծռեր» խմբավորման անդամներին ԱԱԾ պահանջները, որոնց նրանք պատրաստ են պատասխանել երեկոյան»,-ասել է Ենիգոմշյանը, հայտնում է «Նովոստի-Արմենիան»:
Ենիգոմշյանը հրաժարվել է ներկայացնել ԱԱԾ հիմնական պահանջները: Ըստ նրա, նախնական պայմանավորվածության հասնելուց, ինչպես նաև իշխանությունների առաջարկները քննարկելու պատրաստակամության մասին խմբի անդամների հայտարարությունից հետո, ոստիկանության գնդի տարածքում գտնվող մարդիկ ամբողջությամբ զրկվել են կապի բոլոր միջոցներից:
Ալեք Ենիգոմշյանին չի հաջողվել «Սասնա ծռեր» խմբավորման հետ հեռախոսակապ հաստատել: «Այս ընթացքում ես համապատասխան կողմից ստացել եմ հավաստիացում, որ բանակցությունները խզված չեն»,-Էրեբունիի ՊՊԾ շենքի մոտ լրագրողներին է ասել Ալեք Ենիգոմշյանը։ Նա հավելել է, որ անկեղծորեն շատ գոհ է դրանից, հայտնում է «Ա1+»-ը:
«Եթե բանակցությունները խզված չեն, ակնկալվում է, որ երկու կողմերից սրացման գնացող, լարվածությունն ավելացնող քայլեր չի լինի»,-շեշտել է Ենիգոմշյանը։
Անդրադառնալով հեռախոսակապ հաստատելու հարցին` նա ասել է, որ չի խոսել խմբավորման մասնակիցների հետ, սակայն, սպասում է, որ «տղաների հետ հեռախոսակապը հաստատվի»։ «Պահանջում եմ, որ այդ հեռախոսակապը լինի»,-ասել է Ենիգոմշյանը:
«Նման պայմաններում անհնար է բանակցել, եթե կես ժամվա ընթացքում կապը չվերականգնվի, մենք կհամարենք, որ իշխանությունները միակողմանի կարգով դադարեցնում են բանակցությունները»,-ասել է Ենիգոմշյանը:
Նա նշել է, որ մինչ օրս բանակցությունները նորմալ են ընթացել, իսկ «Հիմնադիր խորհրդարանի» բոլոր անդամներն իր միջոցով համաձայնեցնում են գործողությունները Ժիրայր Սեֆիլյանի հետ:
Հուլիսի 17 ֊ին, լուսաբացին «Սասնա Ծռեր» խումբը գրոհել է Էրեբունի վարչական շրջանի տարածքում գտնվող ՊՊԾ գնդի շենքը, այն գրավել և պատանդ պահել ոստիկանների։ Գրոհի արդյունքում մեկ ոստիկան է սպանվել, մի քանի ոստիկաններ հրազենային վնասվածքներ են ստացել։ ՊՊԾ շենքը գրավածների մոտ են որպես պատանդ, ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ Վարդան Եղիազարյանը, Երևանի փոխոստիկանապետ Վալերի Օսիպյանը, որոնք գնացել էին տարածք՝ բանակցելու, բայց նրանց, որպես անվտանգության երաշխիք «Սասնա Ծռերի» անդամները պահել են իրենց մոտ։

Вооруженные лица, захватившие здание полиции в Ереване, готовы ответить на требования СНБ до 19:00 по местному времени. Об этом 19 июля сказал журналистам член радикального оппозиционного движения «Учредительный парламент» Алек Енигомшян.
«Переговоры СНБ и представителей «Учредительного парламента» проводятся при моем непосредственном участии, я передал накануне членам группы «Сасна црер», которые удерживают здание полиции в Эребуни, требования СНБ, на которые они готовы ответить вечером», – сказал Енигомшян, передает Новости-Армения.
Утром 17 июля группа вооруженных лиц, называющая себя «Сасна црер», захватила здание отделения полиции в районе Эребуни на окраине Еревана, требуя освободить содержащегося под арестом участника карабахской войны Жирайра Сефиляна, обвиняемого в незаконном приобретении и хранении оружия. Мятежники под угрозой насилия удерживают находящихся в здании людей, в числе которых заместитель начальника полиции Армении Вартан Егиазарян и замначальника полиции Еревана Валерий Осипян, прибывшие туда для ведения переговоров. Во время атаки погиб полковник Артур Ваноян, в числе раненых – четверо полицейских.
При этом Енигомшян отказался представить основные требования, которые СНБ выдвигает лицам, захватившим здание.
Он также отметил, чтоСлужба национальной безопасности заверила: переговоры вокруг урегулирования ситуации, связанной с захватом полка ППС не сорваны.
Ранее Енигомшян заявил, что после достижения предварительных договоренностей, а также заявления членов группы о готовности рассмотреть предложения властей, все люди, находящиеся в здании полиции, были лишены всех видов коммуникаций.
«В таких условиях невозможно вести переговоры, и если в течение получаса связь в здании не будет восстановлена, то мы будем считать, что власти в одностороннем порядке прекращают переговоры», – сказал Енигомшян.
Выступающий в качестве посредника между СНБ и группой «Сасна црер» Енигомшян добавил: «Я получил заверения, что переговоры не сорваны, я искренне рад и доволен этим».
Он отметил, что до сих пор переговоры проводились в нормальном формате, а все действия члены »Учредительного парламента», посредством него, согласовывают с Жирайром Сефиляном.
Ситуация близ захваченного здания с утра 19 июля остается спокойной, ночь прошла без инцидентов, мятежники продолжают удерживать в заложниках 4 человека.