19 Հուլիս 2016 - 11:56 AMT
Հուլիսի լույս 16-ի գիշերը Թուրքիայում տեղի ունեցած հեղաշրջման փորձից հետո ՌԾՈւ 14 նավ կապ չի հաստատել հրամանատարության հետ, գրում է «Վեդոմոստին» The Times-ի վրա հղումով:
Թերթը նշում է, որ բոլոր անհետացած նավերը գտնվում էին Սև և Էգեյան ծովերում: Բացի այդ, հուլիսի 16-ից ի վեր կապ չի հաստատել նավատորմի հրամանատար Վեյսել Քեզելեն: Հայտնի չէ, նրան պատանդ են վերցրել, թե նա ևս միացել է խռովարարներին:
Ենթադրվում է, որ խռովության մասնակիցները զավթել են ՌԾՈւ ռազմանավր Մարմարի ծովի հարավային ափին` Գելջուկ ռազմակայանում:
Ընդհանուր առմամբ, Թուրքիայի ՌԾՈւ-ն ունի 27 ռազմանավ, 13 սուզանավ:
Անհետացել է նաև 2 ուղղաթիռ, անհայտ կորած է համարվում նաև հատուկ նշանակության ջոկատի 25 մարտիկ: Ուղղաթիռները թռել են Մարմարիսի ուղղությամբ` նրանք մասնակցելու էին Էրդողանի վրա գրոհին: Նախատեսվում էր, որ ուղղաթիռները պետք է վերցնեն հատուկ ջոկատի 25 մարտիկի, որոնք պետք է մասնակցեին Էրդողնաի դեմ գործողությանը, սակայն տապալումից հետո անհետացել են անհայտ ուղղությամբ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:

19 Июль 2016 - 11:32 AMT
14 кораблей военно-морского флота Турции не выходили на связь с командованием после попытки государственного переворота, которая произошла в ночь с 15 на 16 июля, пишет «Ведомости» со ссылкой на The Times.
Газета отмечает, что на момент путча все 14 пропавших кораблей находились на службе в Черном и Эгейском морях.
Кроме того, на связь с 16 июля не выходил командующий флотом Вейсель Кезеле. Находится ли он в заложниках у мятежников или является одним из них неизвестно.
Ранее Reuters со ссылкой на источник в греческой армии сообщал, что Кезеле захватили мятежники.
По данным агентства, участники путча захватили фрегат турецких ВМФ на базе Гельджюк на южном берегу Мраморного моря.
Всего в составе ВМФ Турции 19 фрегатов, 8 корветов, 13 подводных лодок.
Пропавшими считаются также 25 бойцов спецназа и два вертолета. Два вертолета вылетели из неизвестной точки по направлению в район Мармариса, их целью было участие в нападении на Эрдогана.планировалось, что вертолеты заберут 25 бойцов спецназа, которые должны были участвовать в операции против Эрдогана, но после провала скрылись в неизвестном направлении, передает РИА Новости.