20 Հուլիս 2016 - 05:40 AMT
Հուլիսի 21-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն` ԵԱՀԿ առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացնելու Մարտակերտի հյուսիսային ուղղությամբ:
ԼՂՀ պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացնելու են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի դաշտային օգնական Խրիստո Խրիստովը (Բուլղարիա) և ԳՆԱՆ անձնական օգնական Սայմոն Թիլերը (Մեծ Բրիտանիա):
Հուլիսի 15-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն` ԵԱՀԿ առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացրել Հադրութի ուղղությամբ Հորադիզ բնակավայրի մոտակայքում:Դիտարկումն անցել է ըստ նախատեսված ժամանակացույցի, կրակի դադարեցման ռեժիմի խախտումներ չեն արձանագրվել:

20 Июль 2016 - 05:52 AMT
Согласно достигнутой с властями Нагорно-Карабахской Республики договоренности, миссия ОБСЕ проведет 21 июля плановый мониторинг линии соприкосновения вооруженных сил НКР и Азербайджана в северном направлении Мартакерта.
С позиций Армии обороны НКР наблюдение будут осуществлять полевой помощник личного представителя действующего председателя ОБСЕ Христо Христов (Болгария) и личный помощник ЛПДП Саймон Тиллер (Великобритания).
Власти НКР выразили готовность содействовать проведению мониторинга и обеспечить безопасность членов миссии ОБСЕ, передает пресс-служба МИД НКР.
Согласно достигнутой с властями Нагорно-Карабахской республики договоренности, миссия ОБСЕ 15 июля провела плановый мониторинг линии соприкосновения ВС Нагорного Карабаха и Азербайджана в Гадрутском направлении вблизи населенного пункта Горадиз.Мониторинг прошел в соответствии с намеченным графиком. Нарушений режима прекращения огня не было зафиксировано.