20 Հուլիս 2016 - 12:27 AMT
Վլադիմիր Պուտինը և Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը կհանդիպեն օգոստոսի առաջին տասնօրյակում ռուսական քաղաքաներից որևէ մեկում: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը:
«Իրոք, այժմ դիվանագիտական կանալներով մենք նախապատրաստում և մշակում ենք Պուտինի հանդիպումն էրդողանի հետ: Մենք պայմանավորվել ենք, որ հանդիպումը տեղի կունենա օգոստոսի առաջին 10-օրյակում, դա կլինի ՌԴ տարածքում, սակայն քաղաքն ու ամսաթիվը դեռ հայտնի չեն»,-ասել է Պեսկովը:
Կրեմլի ներկայացուցիչը հերքել է այն տեղեկությունը, թե հանդիպումն անցնելու է Բաքվում: «Բաքվում կայանալու է ՌԴ, Ադրբեջանի և Իրանի նախագահների եռակողմ հանդիպումը»,-ասել է Պեսկովը:
Պուտին-Էրդողան հանդիպումը տեղի կունենա Թուրքիայում պետական հեղաշրջման անհաջող փորձի ֆոնին: Երկու երկրների հարաբերությունները սկսեցին կարգավորվել միայն հունիսին, երբ Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը ներողություն խնդրեց խոցված ռուսական ինքնաթիռի և ռուս օդաչուի մահվան համար:
Թուրքիայի իշխանությունները ձերբակալել են 2015-ի նոյեմբերին ռուսական Սու-24 կործանիչը խոցած օդաչուներին:Ըստ Անկարայի, օդաչուները մասնակցել են հուլիսի լույս 16-ի գիշերը Թուրքիայում տեղի ունեցած պետական հեղաշրջման փորձին:

Владимир Путин и Тайип Эрдоган встретятся в первой декаде августа в одном из российских городов. Об этом сообщил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков.
«Действительно, сейчас по дипломатическим каналам готовится и прорабатывается встреча Путина и Эрдогана. Мы договорились, что эта встреча состоится в первой декаде августа, будет это в Российской Федерации, но город и дата пока уточняются», — сказал Песков.
Представитель Кремля опроверг информацию о том, что встреча пройдет в Баку. «В Баку пройдет трехсторонняя встреча президентов России, Азербайджана и Ирана», — отметил Дмитрий Песков.
Встреча Путина и Эрдогана пройдет на фоне последствий попытки переворота в Турции. Сообщалось, что среди подозреваемых в мятеже оказались и пилоты, сбившие российский бомбардировщик в Сирии. Сейчас оба летчика арестованы.
Атака турецкого истребителя на Су-24 в ноябре прошлого года стала причиной кризиса между Москвой и Анкарой. Российский президент Владимир Путин назвал это «ударом в спину» со стороны пособников террористов.
Отношения между странами стали налаживаться лишь в июне, когда турецкий президент Тайип Эрдоган извинился за сбитый самолет и гибель летчика.