Ռուսաստանը տեղեկություններ է ունեցել Թուրքիայում պատրաստվող հեղաշրջման մասին և զգուշացրել է թուրքական իշխանություններին գործողությունները սկսվելուց մի քանի ժամ առաջ: Այդ մասին հայտնում է իրանական Fars գործակալությունն արաբական ԶԼՄ-ների վրա հղումով:
Ըստ աղբյուրների Թուրքիայի դիվանագիտական շրջանակներում, ռուսական հետախուզությունը տվյալներ է ստացել, որ խռովարարները մտադիր են ուղղաթիռներ ուղարկել Մարմարիսի հյուրանոցի մոտ, որտեղ հուլիսի 15-ին գտնվում էր Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը` «նրան ձերբակալելու կամ սպանելու համար»:
Հրապարակման մեջ ենթադրվում է, որ տեղեկությունները ստացել են Սիրիայի Հմեյմիմ ռուսական ռազմակայանում գտնվող մասնագետները: Թե հատկապես որ արաբական ԶԼՄ-ներն են զգուշացրել թուրքական իշխանություններին, Fars-ը չի գրել:
Հուլիսի 19-ին թուրքական գլխավոր շտաբի պետ Հուլուսի Աքարը հայտարարել էր, որ Ազգային հետախուզական կազմակերպությունը զգուշացրել էր զինվորականներին նախապատրաստվող խռովության մասին գործողություններից մի քանի ժամ առաջ, սակայն, չէր նշել, թե որտեղից են ստացվել տեղեկությունները:

Россия перехватила данные о готовящемся в Турции перевороте и предупредила турецкие власти за несколько часов до его начала 15 июля. Об этом сообщает Meduza со ссылкой на иранское агентство Fars.
По словам источников в дипломатических кругах Турции, российская разведка перехватила данные о планах мятежников отправить вертолеты к отелю в Мармарисе, где 15 июля находился президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, чтобы «арестовать или убить его».
Предполагается, что перехват был сделан специалистами, находящимися на российской базе Хмеймим в Сирии. Информация, в частности, появилась в одном из суданских изданий.
19 июля глава турецкого Генштаба Хулуси Акар заявил, что Национальная разведывательная организация предупредила военных о готовящемся перевороте за несколько часов до его начала. Откуда разведке стало известно о планах мятежников, не сообщалось.
Дипломатические источники заявили, что перемена во внешней политике Эрдогана, обозначенная за неделю до мятежа, была «важным поводом для некоторых иностранных государств провоцировать переворот и обещать поддержку мятежникам, и эта же перемена спасла его», поскольку неясно, поделилась ли бы Россия в противном случае этой информацией.